7 دليل برتري بازاريابي ايميلي نسبت به بازاريابي از طريق شبکه هاي اجتماعي
01/08/1395

در سالهاي اخير ، رشد  شبکه هاي اجتماعي مانند تلگرام و سهولت استفاده از آنها باعث شده است تا بسيار از پيغامها بجاي ايميل از اين طريق ارسال شوند. در اوريل 2016 ، بزرگترين بنگاه خبرپراکني جهان يعني بي بي سي اعلام کرد بزودي سرويس خبري خود از طريق ايميل را قطع خواهد کرد . بسياري از شرکتهاي بزرگ نيز  ارتباط با کاربران خود از طريق شبکه هاي اجتماعي را جايگزين ايميل کرده اند . اين اتفاقات اين گمان را بوجود اورده است که بازاريابي ديجيتالي از طريق ايميل جايگاه خود را از دست داده است و به پايان خود نزديک است . اما اين همه ماجرا نيست! 
در اين مقاله نشان خواهيم داد نه تنها بازاريابي از طريق ايميل هنوز زنده است بلکه طبق تحقيق ارايه شده در سايت  seomoz.org  سومين موثرترين روش بازاريابي ديجيتالي محسوب ميشود . البته در سالهاي اخير ، اغلب کمپين هاي  بازاريابي از طريق ايميل در ايران موفق نبوده اند و به ظاهر شبکه هاي اجتماعي موفقيت بيشتري داشته اند ، که دلايل آن در فرصت  ديگري به طور مفصل برسي خواهد شد . با اينکه ايميل خود نيز قديمي ترين شبکه هاي اجتماعي مبتني بر اينترنت است ، اما چرا هنوز هم ايميل از شبکه هاي اجتماعي جديدتر تاثير بيشتري دارد : 


1-طول عمر بيشتر ايميل نسبت به شبکه هاي اجتماعي 
شبکه هاي اجتماعي مبتني بر اينترنت عمر کمتري نسبت به ايميل دارند . معمولا" سرويسهاي ايميل بخصوص ايميلهاي عمومي مانند جي ميل ، ياهو ، هاتميل پايداري بيشتري دارند . همه ما سرويس شبکه اجتماعي گوگل ( اورکات ) را بياد داريم . سرانجام اين سرويس در سپتامبر 2014  خاتمه پيدا کرد . همه شبکه هاي اجتماعي بر اساس تغيير نياز کاربران اينترنت و ترکيب بازار ، طول عمر مشخصي دارند . آيا دوران افول فيس بوک و گوگل پلاس نيز آغاز شده است؟ جواب اين سئوال را ميتوانيد با مشاهده سايت http://www.internetlivestats.com  بدست اوريد . در اين ساين آمار لحظه اي فعاليت شبکه هاي اجتماعي را خواهيد ديد . بي دليل نيست که در سال 2012 اينستاگرام توسط فيس بوک و يوتيوب توسط گوگل خريداري شدند . آيا مديران گوگل و فيس بوک ميدانستند که عمر شبکه هاي اجتماعي شان روزي به سر خواهد آمد؟ 
پر واضح است که طول عمر يک رسانه ، براي نتخاب آن جهت بازاريابي بسيار مهم است . شما تصور کنيد پس از سالها فعاليت در يک رسانه اجتماعي ( گوگل پلاس) و صرف هزينه گزاف جهت توليد محتوا و جذب مخاطب و بالا بردن رتبه خود در آن ، و گرفتن هزاران طرفدار ، آن رسانه رو به افول ميرود و پس از چند سال وجود خارجي نخواهد داشت . به اين دليل رسانه ايميل ، طول عمر و پايداري بيشتري خواهد داشت و تلاش براي بالا بردن ليست ايميل از طريق  Optin-page  ، در دراز مدت نتيجه بهتري خواهد داشت . 


2-مهاجرت کمتر کاربران ايميل (migration rate)
در دو سال گذشته داستان مهاجرت گروهي ايرانيان از وايبر به تلگرام را به ياد داريم . کاربران اينترنتي در شبکه هاي اجتماعي نسبت به ايميل جابجايي بيشتري دارند . اين جابجايي براي شرکتها هزينه بر است.  فرض کنيد شرکت شما در دو سال گذشته هزينه بسياري کرده است تا  هاي صفحه اينستاگرام خود را به 50000  نفر برساند . اگر اين تعداد به شبکه اجتماعي ديگري کوچ کنند ، شرکت براي رسيدن به جايگاه قبلي در شبکه اجتماعي جديد بايد هزينه زيادي صرف کند . مهاجرت در ايميل نيز وجود دارد ولي نسبت آن کمتر است . به عبارت ديگر کاربران ايميل در اينترنت با سرعت کمتري نسبت به شبکه هاي اجتماعي ايميل خود را عوض ميکنند . 

3-يکپارچگي سرورهاي ايميل در دنيا 
تمام سرورهاي ايميل در دنيا با هم در ارتباط هستند و اين يکپارچگي به شما امکان مي دهد تا پيغام خود را  از هر ايميلي به ايميل ديگر ارسال کنيد . تصور کنيد شما در مسافرت هستيد و ميخواهيد عکس خود را براي يکي از دوستانتان ارسال کنيد . اگر بخواهيد از طريق يک شبکه اجتماعي مثل فيس بوک و يا تلگرام اين عکس را ارسال کنيد ، اين امر مستلزم آن است که دوست شما هم در فيس بوک و يا تلگرام عضو باشد . اما اين قابليت وجود دارد که ارسال عکس به هر ايميلي ممکن  باشد . مثلآ" شما از طريق ايميل ياهوي خودتان عکس را براي ايميل هات ميل دوستتان بفرستيد . بدون اينکه نياز باشد دوست شما هم ايميل ياهو داشته باشد . 

4-رسميت بيشتر ايميل نسبت به شبکه هاي اجتماعي 
اگر شما خريدي در اينترنت انجام دهيد ، رسيد آن براي شما ايميل ميشود . و شما با استناد بر آن ميتوانيد خريد خود را پيگيري کنيد . در خيلي از کشورها احضاريه هاي دادگاه ، بخشنامه هاي رسمي و اطلاعيه هاي مهم از طريق ايميل ارسال ميشود و اين مهم را گوشزد ميکند که ايميل رسمي ترين رسانه تحت اينترنت در دنياست . 

5-تعداد بيشتر کاربران ايميل نسبت به شبکه هاي اجتماعي 
 تعداد کاربران ايميل در دنيا دو برابر کاربران بزرگترين شبکه اجتماعي يعني فيس بوک است. ما هم اکنون نزديک به 3 ميليارد کاربر ايميل داريم . 


6-امکان شخصي سازي بيشتر در محتواي ايميل ( personalization  ) 
همه ما از شرکتهاي مختلف ايميل هاي شخصي دريافت کرده ايم . شرکت هواپيمايي که با نام خودمان ، تولدمان را گرامي داشته است و يا هتل بين المللي که بر اساس مليت و با زبان مادريمان ،  نوروز را تبريک گفته است . شخصي سازي محتواي ايميل با مفهوم   adaptive content   امکاني است که شرکتهاي فراهم کننده سرويس ايميل ، در اختيار ما قرار ميدهند . در اکثر شبکه هاي اجتماعي ، شخصي سازي را بر اساس گروه داريم . ولي شخصي سازي در بازاريابي ايميل ميتواند بر اساس هر شخص و با استفاده از ديتابيس هوشمند باشد .  (به مبحث ديتابيس هوشمند و محتواي تطبيق پذير در  فرصت ديگري خواهيم پرداخت) 

7-بيشترين فعاليت کاربران اينترنت در دنيا خواندن و ارسال ايميل است 

بر اساس اطلاعات سايت internetlivestat.com ، در بين رسانه هاي اينترنتي ، ايميل با حدود 200 ميليارد پيغام ارسال شده در يک شبانه روز رکورد دار است . جالب است بدانيد بر اساس تحقيقات انجام شده در آمريکا که در سايت pewinternet.org  نشان داده شده است ، تا سال 2012 چک کردن ايميل بيشترين فعاليت اينترنتي بشر بوده است.  


نتيجه گيري 
روند بازار به سمت استفاده بيشتر از تجهيزات موبايل مانند تلفنهاي هوشمند ، تبلت ، ساعت هوشمند ، باعث استفاده هر چه بيشتر از ايميل بعنوان يک سرويس همراه شده است . و بازاريابي ايميل را در زير مجموعه بازاريابي همراه  mobile marketing  قرار داده است . اگر قبل از شروع کميپنهاي بازاريابي ايميلي ، با يک ديد بلند مدت و چند ساله ، ليست ايميل مشتريان خود را کامل و هوشمند کنيم ، اين ليست يکي از داراييهاي با ارزش شرکت ما خواهد شد . و آن زمان است که بازاريابي ايميلي اثربخش و يکي از مزيتهاي رقابتي شرکت ما خواهد شد . 

نویسنده: دکتر حميدرضا اسماعيل خو    تعداد بازدید ( 381 )
در دنياي امروز ، بيشترين درگاه ورود به اينترنت از طريق app ها است . و اين اهميت آنها را مشخص ميکند . براي موفقيت در فضاي آنلاين مهمتر از داشتن يک وب سايت خوب و بالا بردن رتبه آن در موتورهاي جستجو ميبايست به فکر ايجاد يک app باشيم . اما مشکل اينجاست که چه کار کنيم در app store ها ديده شويم
وقتي ابعاد تئوري "جلب توجه و جذب" و انواع جذابيت را از زبان دکتر روستا شنيدم ، فهميدم که اينها دقيقا" همان مفاهيمي هستند که ما در بازاريابي ديجيتالي با impression rate و engagement rate و conversion rate ميشناسيم
يکي از دغدغه هاي صاحبان کسب و کار الکترونيکي اينست که آيا محصول (کالا و خدمات ) جديد ميبايست با domain جديد معرفي شود و يا در زير مجموعه sub domain) domain ) و يا در زير مجموعه فهرست ( sub folder ) قرار گيرد؟
همانطور که می‌دانید لینکدین یکی از شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای است که بیش از 135 میلیون فرد حرفه‌ای در سراسر دنیا در آن فعال هستند و یک ابزار مناسب برای ارتباط کسب و کارها با یکدیگر به شمار می‌رود. متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها قدرت این شبکه اجتماعی را نادیده می‌گیرند.