گزارش دهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال
05/08/1395

سال به سال دریغ از پارسال !

هر ساله جشنواره رسانه های دیجیتال رویدادی پر هیجان برای آشنایی علاقمندان با آخرین دستاورد فعالین این حوزه و از سوی دیگر محلی برای رقابت برند های مطرح دنیای فناوری اطلاعات بود، تا با رونمایی از بهترین محصولات خود به رقابت با سایرین بپردازند.

اما آنچه امسال در مصلی تهران شاهد بودیم، نه تنها انتظارات در ارتقاء سطح کیفی و کمی جشنواره را فراهم نکرد، که انبوه مشکلات و بی نظمی و البته کیفیت بسیار پایین برگزاری، هیچ نشانی از جشنواره سالهای گذشته را نداشت.

 

تنها یک ورودی !

بر خلاف سنوات گذشته که تردد بازدیدکنندگان از طریق ورودی های مختلف و بوسیله ون های متعدد صورت میگرفت، امسال و در کمال ناباوری تنها درب جنوبی مصلی به روی علاقمندان گشوده شده و خبری از وسیله نقلیه نبود.

هوای سرد، فضای سرد

عدم استقبال مجموعه های مطرح از جشنواره امسال، سبب سرد شدن فضای آن و در پی آن استقبال بسیار کم مخاطبان است بطوریکه اکثر راهرو ها خالی از بازدید کننده  بوده و صاحبان غرفه ها تنها با یکدیگر گفتگو میکنند!!

این در حالیست که انتظار میرفت با توجه به افزایش روز افزون استارتر های متنوع در کشور شاهد حضور پر رنگ این طیف از فعالین فضای فناوری در نمایشگاه باشیم.

 

 

فروشگاه رسانه های دیجیتال !

در غیاب مجموعه های مطرح و خلاق، اما این فروشندگان و عرضه کنندگان نرم افزار هستند که سهم عمده ای از فضای جشنواره را به خود اختصاص داده اند به طوریکه جشنواره را مبدل به فروشگاه بزرگ کرده اند، هرچند عدم استقبال از جشنواره فروش بالایی را برای این دسته از شرکت کنندگان به همراه نخواهد داشت.

 

 

کارگاه خالی و پز عالی

نگاهی به عناوین کارگاه های جنبی جشنواره این امید را ایجاد میکند تا بازدیدکننده ی سرخورده از جو جشنواره حداقل از مباحث علمی، اجتماعی و فرهنگی مناسبی بهره میبرد و دست خالی به خانه باز نمیگردد.

عدم اطلاع رسانی دقیق و نبود بخش اطلاعات در جشنواره سبب میشود پس از سردرگمی بسیار، بتوان در گوشه ای دور افتاده و با حداقل امکانات در یکی از دو کارگاه در نظر گرفته شده حضور پیدا کرد.

اما نه تنها از مباحث عنوان شده در بروشور ها که از مدرسین معرفی شده هم خبری نیست و مجددا با انبوهی از صندلی های خالی مواجه میشوید.
مباحثی سطحی  یا به دور از خط مشی اصلی جشنواره سبب میشود همان اندک حاضرین کارگاه ها هم پس از مدتی مجبور به ترک آنجا شوند.

 

وقتی بازرسان خوابند !

به راستی چه بر سر یکی از جذابترین و پر بازدید ترین رویداد های سالانه کشور آمده است. جشنواره ای که تا سالیان پیش تر با استقبال انبوهی از مخاطبان همراه بود. چه آنها که برای اطلاع از بروز ترین فناوری ها می آمدند، چه دانشجویانی که در صدد بالا بردن دانش و اطلاعات و حضور در کارگاه های متعدد و پر مغز بودند و چه جوانانی که از این چند روز برای سرگرمی و بازی با جدیدترین کنسول ها استفاده میکردند.

امسال اما خبری از هیچ کدام از این اقشار نیست. گو اینکه میزبان هم جشنواره را جدی نگرفته است!

قطعا با نظارت دقیق تر بر حاضران و ایجاد فضای مناسب برای غایبان جشنواره امسال میتواند این رویداد ملی را به روز های خوش گذشته برگرداند

 


   تعداد بازدید ( 349 )
در دنياي امروز ، بيشترين درگاه ورود به اينترنت از طريق app ها است . و اين اهميت آنها را مشخص ميکند . براي موفقيت در فضاي آنلاين مهمتر از داشتن يک وب سايت خوب و بالا بردن رتبه آن در موتورهاي جستجو ميبايست به فکر ايجاد يک app باشيم . اما مشکل اينجاست که چه کار کنيم در app store ها ديده شويم
وقتي ابعاد تئوري "جلب توجه و جذب" و انواع جذابيت را از زبان دکتر روستا شنيدم ، فهميدم که اينها دقيقا" همان مفاهيمي هستند که ما در بازاريابي ديجيتالي با impression rate و engagement rate و conversion rate ميشناسيم
يکي از دغدغه هاي صاحبان کسب و کار الکترونيکي اينست که آيا محصول (کالا و خدمات ) جديد ميبايست با domain جديد معرفي شود و يا در زير مجموعه sub domain) domain ) و يا در زير مجموعه فهرست ( sub folder ) قرار گيرد؟
همانطور که می‌دانید لینکدین یکی از شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای است که بیش از 135 میلیون فرد حرفه‌ای در سراسر دنیا در آن فعال هستند و یک ابزار مناسب برای ارتباط کسب و کارها با یکدیگر به شمار می‌رود. متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها قدرت این شبکه اجتماعی را نادیده می‌گیرند.