تاثير مخرب بازاريابي ديجيتالي مواد غذايي بر سلامت کودکان
24/08/1395

برای اولین بار، محققان و کارشناسان بهداشت، تحقیقات جامعی در مورد وضعیت تبلیغات غذاهای غیر سالم (پرنمک، پر شکر، پرچرب) در فضای دیجیتالی که مخاطب آن کودکان می‌باشد انجام داده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارشی را منتشر کرد که در آن خواستار اقدام فوری از سوی سیاست‌گذاران برای رسیدگی به مسئله بازاریابی مواد غذایی برای کودکان شد.

دکتر Emma Boyland، از دانشگاه روانشناسی، بهداشت و جامعه با همکاری دانشگاه ملبورن و دانشگاه فلیندرز، گزارشی را تهیه کرد که در آن به بررسی روند بازاریابی دیجیتالی مواد غذایی برای کودکان و چشم انداز این حوزه پرداخت.

به دلیل عدم وجود قوانین و مقررات در رسانه‌های دیجیتال در اغلب کشورها، کودکان به طور فزاینده‌ای به وسیله تکنیک‌های بازاریابی  در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این روند رو به افزایش بوده و نرخ بالایی از کودکان به چاقی بیش از حد دچارند.

بازاریابی مواد غذایی توسط جامعه علمی به عنوان یک عامل مهم در محیطی است که غذای غیر سالم،  فراوان و ارزان است و دسترسی به آن از غذاهای سالم به مراتب آسان‌تر است. بازاریابی موادغذایی عادت‌های غذایی کودکان را شکل داده و آن‌ها را  به انتخاب نوعی از موادغذایی سوق می‌دهد که نتیجه آن افزایش ریسک ابتلا به چاقی است.

 در حال حاضر قوانین کمی در خصوص بازاریابی دیجیتالی در این حوزه وجود دارد و همین قوانین محدود نیز موثر نیستند که بتوانند سمت و سوی آن را کنترل کنند. علاوه بر این، چون تولیدکننده‌ها توانایی بازاریابی آنلاین را دارند می‌توانند کودکان را به راحتی در شبکه‌های اجتماعی مخاطب قرار دهند.

اغلب والدین همان تبلیغاتی که فرزندشان میبیند، را نمی‌ببیند و نمی‌توانند فعالیت‌های آنلاین کودکان خود را زیر نظر داشته باشند و در نتیجه نمی‌توان ابعاد این مشکل را تخمین زد.

دکتر Emma Boyland می‌گوید، مواد غذایی، بازاریابی و صنایع دیجیتالی به مقدار زیادی از اطلاعات (بازاریابی دیجیتالی HFSS) دسترسی دارند و داشتن این اطلاعات از افراد جوان بر بازاریابی آنلاین مواد غذایی و در نهایت، رفتار کودکان تاثیر گذار خواهد بود.

در این گزارش راهکارهایی برای مقابله با این مشکل ارایه شده است که از آن می‌توان به ایجاد قوانین برای محافظت از کودکان در بازاریابی دیجیتالی HFSS، حفاظت های آنلاین و تنظیم محتواهای اینترنتی اشاره کرد.

وی همچنین اضافه کرد که کودکان حق  عضو شدن و فعالیت در رسانه‌های دیجیتال را دارند و هنگامی که آن‌ها در این رسانه‌ها فعالیت می‌کنند، حق این را دارند که سلامت و حریم خصوصی خود حفاظت کنند و از لحاظ اقتصادی مورد سو استفاده قرار نگیرند.

 

 

 

منبع: University of Liverpool - نوامبر 2016


   تعداد بازدید ( 342 )
در دنياي امروز ، بيشترين درگاه ورود به اينترنت از طريق app ها است . و اين اهميت آنها را مشخص ميکند . براي موفقيت در فضاي آنلاين مهمتر از داشتن يک وب سايت خوب و بالا بردن رتبه آن در موتورهاي جستجو ميبايست به فکر ايجاد يک app باشيم . اما مشکل اينجاست که چه کار کنيم در app store ها ديده شويم
وقتي ابعاد تئوري "جلب توجه و جذب" و انواع جذابيت را از زبان دکتر روستا شنيدم ، فهميدم که اينها دقيقا" همان مفاهيمي هستند که ما در بازاريابي ديجيتالي با impression rate و engagement rate و conversion rate ميشناسيم
يکي از دغدغه هاي صاحبان کسب و کار الکترونيکي اينست که آيا محصول (کالا و خدمات ) جديد ميبايست با domain جديد معرفي شود و يا در زير مجموعه sub domain) domain ) و يا در زير مجموعه فهرست ( sub folder ) قرار گيرد؟
همانطور که می‌دانید لینکدین یکی از شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای است که بیش از 135 میلیون فرد حرفه‌ای در سراسر دنیا در آن فعال هستند و یک ابزار مناسب برای ارتباط کسب و کارها با یکدیگر به شمار می‌رود. متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها قدرت این شبکه اجتماعی را نادیده می‌گیرند.