استراتژی محتوا
30/08/1395

استراتژی محتوا (content strategy)

استراتژی محتوا چیست؟ استراتژی محتوا یعنی آفریدن، رساندن و مدیریت عمل‌کرد محتوا. به این معنا که چارچوبی که از فرآیندهای پیش از آفرینش محتوا آغاز می‌شود، هنگام رساندن محتوا به مخاطب هدف در جریان است و پس از رسیده شدن به مخاطب نیز در مدیریت کارکردی محتوا وجود دارد.

پس، یک استراتژی محتوا به طور کلی از سه بخش زیر تشکیل شده است:


هر نوع تولید محتوا که این چارچوب را نداشته باشد و برای هر یک از سه مورد بالا برنامه‌ای نداشته باشد، بیان‌گر عدم وجود استراتژی محتوا است.

پس، یک استراتژی محتوا به طور کلی از سه بخش زیر تشکیل شده است:

  • پیش از تولید

  • رساندن به مخاطب

  • پس از دریافت توسط مخاطب

1. هدف از تولید محتوا چیست و شما چه انتظاری از تولید محتوا دارید؟

2. مخاطب محتوای تولید شده چه کسانی هستند؟

3. رقبای شما به چه نحو تولید محتوا می کنن و ضعف ها و قوت های آنها چیست؟

4. فرمت های مختلف محتوایی شما کدام ها هستند و به چه شکل تولید می شوند؟

5. کانال های توزیع محتوای شما کدام هستند و یا چه برنامه ای برای توزیع محتواتون دارید ؟

6. منابع مالی و سرمایه گذاری شما برای تولید محتوای با کیفیت چه میزان هست ؟

7. چه افرادی تولید، توزیع و آنالیزمطالب و محتواها را بر عهده دارند؟

8. برنامه زمان بندی برای آنالیز و سنجش محتوا و شاخص های عملکردیتون چه چیزهایی هستند؟


استراتژی محتوا، یعنی پاسخ به سه پرسش چه، چرا و چگونه و هشت سواله مطروحه بعد از آن ؛ از پیش از فرآیند تولید محتوا، در هنگام رساندن به دست مخاطب هدف و پس از دریافت توسط مخاطب با تأکید بر چشم‌انداز و اهداف کسب‌وکار.

 


   تعداد بازدید ( 576 )
شرکت هایی هستند که شما برای خرید ماست، پوشک یا ریش تراش به آن ها مراجعه می کنید و آن ها اطلاعات شخصی شما را در مورد عادت هایتان جمع آوری می کنند. سپس آن اطلاعات را گرفته و از آن ها برای فروش محصولات بیشتر به شما استفاده می کنند.
در ساليان بسيار دور ، فروشندگان دوره گرد براي بازاريابي و فروش محصولات خود مجبور بودن محله به محله و شهر به شهر عزيمت کنند و در ميدانهاي اصلي و پارکها به شرح کالاها و خدمات خود بپردازند . (برده داران هم براي فروش برده هاي خود از اين روش استفاده ميکردند)
ز زماني که انسانها توانستند با زبان بدن و اصوات ارتباط برقرار کنند ، تا به امروز که ما سبد بسيار متنوعي از محتواهاي ديجيتالي و غير ديجيتالي در اختيار داريم ، همواره محتوا و استفاده از آن جهت رسيدن به اهداف شخصي و گروهي مورد توجه بوده است. در اين چند هزار سال بشر سعي کرده است که ابزاري را انتخاب کند و يا بسازد که محتوا با تاثير گذاري بيشتري منتقل شود .
آیا به دنبال ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا هستید؟ درست آمدید. اما، اما قبل از ورود به بحث، یک بحث مهم هست که باید بدانید: استراتژی بازاریابی محتوا متفاوت از استراتژی محتوا هست