شاخص های کلیدی عملکرد بازاریابی محتوایی
01/09/1395

بازارایابی محتوایی نقش مهمی در در بازاریابی ایفا می‌کند اما یکی از مشکلات آن این است که از چه شاخص کلیدی عملکرد (KPI) برای اندازه‌گیری میزان موفقیت و تحقق برنامه ها می‌توان استفاده کرد.

مهم‌تریم مساله داشتن اهداف روشن است که با توجه به نتایج بتوان KPI متناسب را تعیین کرد. ابزارهای زیادی برای اندازه‌گیری نتایج کار شما وجود اما فراموش نکنید که هدف تنها این نیست که حجم بالایی از اطلاعات را در اکسل تحلیل کنید، بلکه بهتر است در ابتدا مرحله به مرحله از اطلاعاتی استفاده کنید که واقعا می‌توانید به طور موثر آن را مدیریت کنید.

در این مقاله می‌خواهیم  شاخص های کلیدی عملکرد بازاریابی محتوایی را  اختیارتان بگذاریم:

 

مشاهده و جست‌وجو

شما می‌توانید از گوگل آنالتیک برای مشاهده میزان بازدید و استفاده کاربران از وب سایت خود، استفاده کنید، اما مهم است که این بازدید را از نظر کمی بررسی کنید. اگر نتوانید به اهداف خود دست یابید، داشتن بازدید کننده زیاد اهمیتی ندارد. پس مهم است که کدام بازدید منجر به فروش یا ارایه خدمات می‌شود.

 

ایجاد لید (عناصر مشوق جذب مخاطب برای فروش‌های آتی)

یکی از اهداف بازاریابی محتوایی این است که با استفاده از ایجاد لید پایگاه داده‌های خود را از اطلاعات جامعه هدف غنی سازید (مخاطبین را علاقه‌مند سازید که به وسیله عضویت در خبرنامه و ... در مجموعه مخاطبین محتوای تبلیغاتی شما قرار گیرند) و هدف بعدی این است با استفاده از این اطلاعات آن‌ها را به مشتریان خود تبدیل کنید. پس باید به درصد کسانی که به وسیله محتوای تولیدی شما علاقه مند به کسب و کار شما می‌شوند، توجه کنید و با استفاده از این اطلاعات پیش‌بینی کنید که چه محتوایی منجر به افزایش فروش شما می‌شود.

 

CTR یا نسبت بازدید به کلیک

نرخ بازدید از سایت یا Click Through Rate نسبت تعداد کلیک بر روی یک لینک به تعداد بازدیدهای آن صفحه، ایمیل یا تبلیغات گفته می‌شود. از این شاخص برای میزان موفقیت محتوای تولیدی خود در ترغیب افراد و ایجاد لید می‌توانید استفاده کنید.

 

Marketing Qualified Leads  یا MQL

اینکه بدانید که از میان لیدهای ایجاد شده کدامیک احتمال بیشتری دارند تا مخاطب را به مشتری تبدیل کنند، اهمیت بالایی دارد. زیرا برخی از آن‌ها اصلا لید نبود و تنها یک محتوای ساده هستند.

 

Sales Qualified Leads یا SQL

SQL در مرحله بعد از MQL  قرار می‌گیرد و در واقع بهینه سازی پایگاه داده شماست. از میان اطلاعات موجود و با شناسایی اینکه کدام لیدها ارزشمند بوده و منجر به فروش بالقوه می‌شوند این امکان برایتان فراهم می شود که نرخ بهره‌وری خود را بالا ببرید و فرآیند فروش و ارایه خدمات آغاز شود.  برای مثال نرخ متوسط بین MQL و SQL برابر با 5:1 است.

 

نرخ تبدیل

این شاخص نشان دهنده این است که چه درصدی از بازدیدکنندگان وب سایت از شما خرید یا خدمات دریافت می‌کنند. در واقع این شاخص به شما کمک خواهد کرد که بدانید بازدیدکنندگان شما مشتریان هدفتان هستند یا خیر. پس باید بدانید چه تعداد از لیدهایی که ایجاد شده است منجر به فروش می‌شود.

 

 

با استفاده از این شاخص های کلیدی می توانید محتوایی متناسب را تولید کنید که در نهایت منجر به رونق کسب و کار شما گردد.

 

 

 

منبع: Juan Merodio – فوریه 2016


   تعداد بازدید ( 1000 )
شرکت هایی هستند که شما برای خرید ماست، پوشک یا ریش تراش به آن ها مراجعه می کنید و آن ها اطلاعات شخصی شما را در مورد عادت هایتان جمع آوری می کنند. سپس آن اطلاعات را گرفته و از آن ها برای فروش محصولات بیشتر به شما استفاده می کنند.
در ساليان بسيار دور ، فروشندگان دوره گرد براي بازاريابي و فروش محصولات خود مجبور بودن محله به محله و شهر به شهر عزيمت کنند و در ميدانهاي اصلي و پارکها به شرح کالاها و خدمات خود بپردازند . (برده داران هم براي فروش برده هاي خود از اين روش استفاده ميکردند)
ز زماني که انسانها توانستند با زبان بدن و اصوات ارتباط برقرار کنند ، تا به امروز که ما سبد بسيار متنوعي از محتواهاي ديجيتالي و غير ديجيتالي در اختيار داريم ، همواره محتوا و استفاده از آن جهت رسيدن به اهداف شخصي و گروهي مورد توجه بوده است. در اين چند هزار سال بشر سعي کرده است که ابزاري را انتخاب کند و يا بسازد که محتوا با تاثير گذاري بيشتري منتقل شود .
آیا به دنبال ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا هستید؟ درست آمدید. اما، اما قبل از ورود به بحث، یک بحث مهم هست که باید بدانید: استراتژی بازاریابی محتوا متفاوت از استراتژی محتوا هست