موثرترین روش‌های بازاریابی محتوایی
04/09/1395

با پیشرفت و تکامل تکنولوژی تمامی بخش‌ها زندگی دستخوش تحولات آن می‌شوند که یکی از این بخش‌ها نیز دنیای بازاریابی است. هنگامی که خود را با مفهوم بازاریابی دیجیتالی هماهنگ نماییم در پیش روی خود با مفاهیم انقلابی دیگری مانند واقعیت مجازی نیز رو به رو خواهیم شد.

کلید انطباق بازاریابی با چشم انداز در حال تغییر آن، این است که به صورت ذهنی خود را آماده پیشرفت در صنعت نماییم. در این مقاله می‌خواهیم به نکاتی که در تولید محتوا اهمیت دارند بپردازیم.

 

1- ویدیوهای زنده

73 درصد از متخصصان بازاریابی تایید کرده‌اند که تولید ویدیو در به دست آوردن نتایج مثبت در بازاریابی موثر بوده و این روند ادامه دارند. اما چیزی که انتظار می‌رود در این مسیر محبوبیت بیشتری داشته باشد، ویدیوهای زنده یا Live Stream است.

بنیان‌گذار توییتر، جک دورسی (Jack Dorsey)، ویدیوهای زنده را یکی از پنج اولویت سهامداران در تبلیغات شرکت بیان کرده است.

پلتتفرمهای دیگری مانند  YouTube Live، Facebook Live و اسنپ چت و به تازگی اینستاگرام، قابلیت پخش زنده ویدیو را در اختیار کاربران گذاشته‌اند.

پخش زنده ویدیو به شما اجازه نمی‌دهد که ویدیو خود را قبل از آپلود ویرایش نمایید و این نوع ارتباط برای مخاطبان بسیار جذاب خواهد بود. با استفاده از محتوای استراتژیک و ویدیوهای زنده، می‌توانید در این رقابت پیروز شوید.

 

2- واقعیت مجازی

شاید هیچ تکنولوژی نتواند تجربه‌ای متفاوت مانند واقعیت مجازی برای کاربران داشته باشد و دنیای بازاریابی دیجیتالی نیز قطعا با فراگیرتر شدن این تکنولوژی از آن متاثر خواهد شد.

برای مثال تصور کنید که با استفاده از واقعیت مجازی به مشتریان بالقوه خود این امکان را بدهید که بتوانند رانندگی با یک ماشین جدید را تجربه کنند و اگر این تجربه برایشان جالب باشد آن‌ها تشویق خواهند شد که آن ماشین را بخرند. همچنین با استفاده از واقعیت مجازی شما می‌توانید یک پیش نمایش از نرم‌افزار خود به مشتریان ارایه کنید که با این تکنولوژی بتوانند تمامی جوانب آن را درک کنند. به نظر می رسد که در حال حاضر راهی بهتر از واقعیت مجازی برای بهتر شدن تجربه کاربران وجود نداشته باشد. هنگامی که واقعیت مجازی فراگیر شود، یک ابزار مناسب در بازاریابی دیجیتالی در اختیار همگان قرار می گیرد.

برندهایی که دارای منابع مالی کافی هستند مانند North Face هم اکنون از واقعیت مجازی در بازاریابی خود استفاده می‌کنند. یکی از مزیت‌های اینکه شرکت شما جز اولین کسانی باشد که از این تکنولوژی استفاده می‌کند این است که در رقابت بین رقبا شما را متمایز خواهد ساخت.

نکته مهم دیگر این است که با واقعیت مجازی می‌توانید با یک ایده پردازی درست، یک تجربه کاربری مناسبی را در مخاطبان خود ایجاد کنید .

 

3- خبرنامه‌

این را در نظر بگیرید که 83 درصد از بازاریاب‌های  B2B از خبرنامه‌های ایمیل برای بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند. و در دنیای بازاریابی دیجیتالی، این شیوه دارای  محبو‌بیت بالایی است و دارای دو هدف اصلی است:

  • به شما کمک می‌کند که لیدهای (مخاطبین محتوای شما) خود را به مشتری تبدیل کنید.

  • مشتریان، کاربران و خواننده‌های خود را درگیر کسب و خود کنید.

اکثر شرکت‎ها تلاش می‌کنند تا با سرمایه‌گذاری در این بخش، افراد بیشتری را علاقه مند به خبرنامه خود کنند. هرچه تعداد این اعضا بیشتر شود، مخاطبان محتوا بیشتر شده و در نهایت بازدهی محتوا نیز افزایش خواهد یافت.

 

4- روایت داستان

اگر گشتی در اینترنت بزنید متوجه این می‌شوید که محتوای بسیار زیادی وجود دارد ولی بسیاری از آن‌ها کسل کننده و تبلیغاتی هستند. اما محتوایی که بتواند تاثیر گذار باشد، محتوایی است که بتواند برای کاربر یک تجربه جدید ایجاد کند و اینجاست که نقش روایت داستان اهمیت پیدا می‌کند.

در حقیقت روایت داستان از کسب و کار یک استراتژی محسوب می‌شود زیرا با این کار نه تنها منطق مخاطبان، بلکه عواطف و احساسات آن‌ها نیز با آن درگیر خواهد شد. روایت داستان به دو دلیل قدرتمند است:

  • به جای ارایه گزارش و حقایق از روند، تمرکز بر روی مفاهیم و پیامدهای حقایقی است که برای خوانندگان ارزش بیشتری دارد.

  • این امکان را به شما می‌دهد که مخاطبان را به کار خود جذب کنید حتی اگر محصول یا خدمات شما بسیار خسته کننده  باشد مانند یک نرم‌افزار حسابداری 

توصیف اغراق‌آمیز و بیش از حد از محصول بپاسخگوی نسل جدید کاربران  نیست، شما باید به آن‌ها دلایل عاطفی ارایه کنید تا آ‌ن‌ها به محصول و خدمات شما باور پیدا کنند.

 

5- تبلیغات مبتنی بر محتوا

تبلیغات سنتی دیگر مانند گذشته عمل نخواهد کرد و مردم هر روز بیش از پیش از برنامه‌های مسدود کردن تبلیغات استفاده می‌کنند. این نوع تبلیغات نه تنها موثر نبوده بلکه اثر منفی بر تجربه کابر خواهند گذاشت.

تبلیغات مبتنی بر محتوا به مخاطبان اطلاعات مفیدی از محصول و خدمات را در قالب ویدیوها و بنرها ارایه می‌کند. در واقع در این نوع بازاریابی شما برند خود را متناسب با مخاطبانتان معرفی می‌کنید. در این نوع تبلیغات، محتوای عادی با محتوای تبلیغاتی ادغام شده و از این رو دیگر دیگر نرم‌افزارهای مسدود کننده تبلیغات نمی‌توانند آن را تشخیص بدند.

این راه به شما کمک می‌کند تا با تولید یک محتوای با کیفیت، با مخاطبان ارتباط عمیق‌تری پیدا کرده و در عین حال به مخاطبان بیشتری دست یابید.

 

 

 

 

منبع: Martech Advisor – اکتبر 2016

 

 


   تعداد بازدید ( 486 )
شرکت هایی هستند که شما برای خرید ماست، پوشک یا ریش تراش به آن ها مراجعه می کنید و آن ها اطلاعات شخصی شما را در مورد عادت هایتان جمع آوری می کنند. سپس آن اطلاعات را گرفته و از آن ها برای فروش محصولات بیشتر به شما استفاده می کنند.
در ساليان بسيار دور ، فروشندگان دوره گرد براي بازاريابي و فروش محصولات خود مجبور بودن محله به محله و شهر به شهر عزيمت کنند و در ميدانهاي اصلي و پارکها به شرح کالاها و خدمات خود بپردازند . (برده داران هم براي فروش برده هاي خود از اين روش استفاده ميکردند)
ز زماني که انسانها توانستند با زبان بدن و اصوات ارتباط برقرار کنند ، تا به امروز که ما سبد بسيار متنوعي از محتواهاي ديجيتالي و غير ديجيتالي در اختيار داريم ، همواره محتوا و استفاده از آن جهت رسيدن به اهداف شخصي و گروهي مورد توجه بوده است. در اين چند هزار سال بشر سعي کرده است که ابزاري را انتخاب کند و يا بسازد که محتوا با تاثير گذاري بيشتري منتقل شود .
آیا به دنبال ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا هستید؟ درست آمدید. اما، اما قبل از ورود به بحث، یک بحث مهم هست که باید بدانید: استراتژی بازاریابی محتوا متفاوت از استراتژی محتوا هست