استفاده از گيميفيکيشن در برنامه بازاريابي
03/11/1395

آیا شما شخصیتی دارید که از رفتن به مرحله بعد در بازی های ديجيتالي به هیجان می آیید؟ آیا دوست دارید که به عنوان فردی شناخته شوید که وفادار به شرکت بوده یا فردی هستید که حتی برای انجام کارهای کوچک در وبسایت محصول وقت می گذارید؟ شرکت ها در سرتاسر اینترنت این روحیه رقابتی رادارند و تمایل دارند تا شناخته شوند. در حقیقت، به گزارش مجله «فوربس»، بین 40 تا 70 درصد از 1000 شرکت برتر از Gamification   در برنامه بازاریابی خود تا سال 2015 استفاده خواهند کرد.

Gamification چیست؟

Gamification چیست و چه ضرورتی دارد؟ آیا هرگز درمورد آن چیزی شنیده اید؟ اگرچه که این نام خیلی آشنا نیست، اما احتمالا این تئوری را در عمل در سایت های اینترنتی دیده اید. منظور از تئوری Gamification، هنر وعلم جذاب نمودن برای روحیه رقابتی مصرف کنندگان است، که برای رسیدن به مرحله بعد یا دستیابی به «نشان» بعدی مورد نیاز می باشد.

نمونه هایی از Gamification به عنوان استراتژی بازاریابی در اطراف ما وجود دارند. یکی از بارزترین آن ها برنامه «نایک پلاس» شرکت نایک می باشد، که پلتفرمی است که وقتی شرکت کنندگان به اهداف مشخصی رسیدند به آن ها پیام متنی و اشکال گرافیکی در دستگاه های موبایل یا دستبندهای ویژه ای جایزه بدهد. شرکت اسکات لاون (Scott Lawn) از Gamification در جهت تشویق بازدیدکنندگان سایت خود استفاده می کند تا آن ها کارهایی نظیر مشاهده ویدیوهای محصول و یا بازدید از صفحات را انجام دهند. این شرکت به آن ها امتیاز داده و حتی «جدول برترین ها» را ارسال می کند به طوری که شرکت کنندگان بتوانند پیشرفت خود را با بقیه در این برنامه مقایسه کنند.

نکاتی برای استفاده از تئوری Gamification در استراتژی بازاریابی محتوا

برای اینکه از تئوری Gamification در استراتژی بازاریابی محتوای خود استفاده کنید نباید حتما یکی از 1000 شرکت برتر جهانی فورچون باشید. یکی از بهترین نکات در مورد این تئوری این است که می توان آن را برای بیشتر محصولات یا خدمات به کار بست و با هر بودجه ای نیز سازگار می باشد. اگر دوست دارید تا یک بازی کوچک در سایت خود ایجاد کنید، در ادامه چند نکته برای بهتر انجام دادن این کار ارائه شده است:

  • 1-از کوچک شروع کنید. اگر تا کنون از بازی استفاده نکرده اید، شروع کار با یک «بازی» ساده ایده خوبی است چرا که می توانید نتایج را اندازه گرفته و بیشتر با چگونگی عملکرد این تئوری آشنا شوید. یک روش خوب برای شروع کار این است که به بازدیدکنندگان بابت محبوب ساختن صفحه فیسبوک خود، دنبال کردن سایت شرکت در توئیتر یا بازدید از ویدیوهای خود در یوتیوب پاداش دهید.
  • 2-تفکیک «بازی» به قسمت های قابل مدیریت. اگر بازی یا سیستم پاداشی که برای وبسایت خود ایجاد می کنید به حدی پیچیده باشد که نیاز به یک راهنمای قطور با ضخامت 10 سانتی متر داشته باشد، بازدیدکنندگان سایت شما احساس خواهند کرد وارد بازی ترسناکی خواهند شد.  بهتر است که فعالیت ها و اهداف جدید به بخش های کوچکی تقسیم شوند تا بازدیدکنندگان بتوانند رفته رفته آن ها را یاد بگیرند. طراحان بازی های مشهور فیسبوک همچون «Faemville» در انجام این کار بهترین هستند، آن ها به بازیکنان اطلاعاتی را می دهند که فقط برای رفتن به مرحله بعد مورد نیاز می باشند، تا نهایتا آن ها به راحتی بتوانند یک بازی خیلی پیچیده را انجام دهند.
  • 3-Gamification اهداف بازاریابی شما. افزایش ناگهانی در بازدیدکنندگان سایت به خاطر برنامه جدید Gamification هیجان انگیز است، اما مطمئن شوید که ساختار برنامه شما به گونه ای است که این بازدید کنندگان فقط به «بازی» و شلوغ کردن سایت شما نپردازند بلکه کم کم به سمت ارتقاء هدف اصلی خود یا ایجاد آگاهی بیشتر از محصول حرکت کنید. مطمئن شوید که «بازی» شما طوری تنظیم شده است که بازدیدکنندگان را به سایر صفحات سایت هدایت کرده تا آن ها با محصول یا خدمت شما بیشتر آشنا شوند. دارن استیل، نویسنده «ماشابل» پیشنهاد می دهد تا بازدیدکنندگان برای کسب «پاداش» در خبرنامه شما عضو شده یا ایمیل های اطلاع رسانی محصولات جدید را دریافت کنند.
  • 4-کمک بگیرید. Gamification به کمی مهارت نیاز دارد، به خصوص وقتی که در اول راه هستید. بعلاوه، بر خلاف بازاریابی سنتی محتوا، نیاز به نگهداری و به روزرسانی مداوم دارد. اگر شما صاحب کسب و کار/وب سایت کوچکی هستید، احتمالا چند مسئولیت را به عهده دارید. یک مسئولیت بیشتر می تواند به جذابیت رفتن نزد دندانپزشک باشد. اگر اینطور است، شما هنوز می توانید بدون صرف هزینه و انرژی زیادی از مزایای Gamification استفاده نمایید. شرکت های زیادی همچون Badgeville و Gigya وجود دارند که در ایجاد و مدیریت برنامه های Gamification تخصص دارند.

اغلب افراد نیاز به شناخته شدن دارند. با اضافه کردن بازی به برنامه بازاریابی خود، از این تمایلات به نفع خود استفاده کنید. احتمالا از دیدن نتایج شگفت زده خواهید شد. 

استفاده از محتواي وب سايت دکتر حميدرضا اسماعيل خو بدون ذکر منبع پيگرد قانوني دارد .    تعداد بازدید ( 682 )
اينکه مدل کسب و کار اتاقهاي پرو هوشمند چقدر موفق خواهد شد، آينده مشخص ميکند . اما سعي و تلاش شرکتها در ارايه خلاقانه ارزشهاي جديد به مشتريان ، و ارايه يک تجربه خريد جديد ميتواند تبديل به يک مزيت رقابتي شود .
نمونه هایی از Gamification به عنوان استراتژی بازاریابی در اطراف ما وجود دارند. یکی از بارزترین آن ها برنامه «نایک پلاس» شرکت نایک می باشد، که پلتفرمی است که وقتی شرکت کنندگان به اهداف مشخصی رسیدند به آن ها پیام متنی و اشکال گرافیکی در دستگاه های موبایل یا دستبندهای ویژه ای جایزه بدهد.
يکي از تکنيکهاي بازاريابي قرن بيست و يکم ، کنار گذاشتن کمپينهاي تبليغاتي در بازاريابي و استفاده از آدم هايي است که واقعا از يک برند خوششان مي آيد و به مقبوليت آن برند در جامعه هم کاري ندارند. اما مشکل اصلي پيدا کردن اين آدمهاست.
سیستم ناوبری یا هدایت خودروهای دیزلی یا وسایل نقلیه الکترونیکی هر روز در حال پیشرفت است اما سال گذشته اخباری مبنی بر استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در سیستم هدایت خودروهای فولکس واگن منتشر شد. در این گزارش بیان شده بود که