25 ابزار برتر تحلیل شبکه اجتماعی
09/11/1395

رصد کردن و گزارش سوشال سيگنال ( آناليز رفتارهاي مشتريان در شبکه هاي اجتماعي ) يکي از مهمترين فعاليتهاي بازاريابي ديجيتالي است .بازار پر از پلت فرم ها و کنسولهاي مختلف آناليز شبکه هاي اجتماعي می باشد. قبل از اینکه ما 25 تا از بهترین اين ابزارها را فهرست کنیم، تعریف تحلیل شبکه اجتماعی برای افرادی که تازه وارد این رشته شده اند، اهمیت دارد (اگر شما در این زمینه تجربه دارید، می توانید از این بخش صرف نظر کنید):

تحلیل شبکه اجتماعی چیست؟

به جای اینکه به تحلیل شبکه اجتماعی به عنوان یک «اسم» نگاه کنید، به آن به عنوان یک «فعل» بنگرید.خصوصاً، اینکه این عبارت به معنی جمع آوری داده از شبکه هاي اجتماعی مختلف می باشد تا به هدایت استراتژی بازاریابی شما کمک کند. این فرآیند با اولویت بندی اهداف کسب و کار شما آغاز می شود. مثلا، ممکن است تمرکز شما بر دو برابر کردن تعداد بازدید کنندگان سایتتان باشد. و يا ارتقا برند و ديده شدن پست ها برايتان کافي است. 

دومین گام، تعیین شاخص های کلیدی عملکردی (KPI ها) می باشد. در این مورد، شاخص کلیدی عملکردی شبکه اجتماعی اصلی شما ممکن استمتفاوت باشد : 

 • محبوب ساختن و به اشتراک گذاری پست های شما
 • پاسخ ها و نظرات
 • (مهمتر از همه) اینکه تعداد کلیک روی لینک ها و محتوای شما

با جمع آوری این داده ها، شما می توانید بفهمید که شاخص های شبکه اجتماعی چگونه شما را به هدف کسب و کارتان می رساند. از این جا، شما می تواند در مسیر خود قرار گرفته یا هدف گذاری کنید.

حالا که تعریف مشخص شد، در اینجا فهرست ابزارهای برتر تحلیل شبکه های اجتماعی معرفی می شود:

 • 1-Keyhole

  از Keyhole برای اندازه گیری دقیق و با جزئیات اثر یک نام تجاری یا روند بر توئیتر، فیسبوک و اینستاگرام استفاده نمایید. این سیستم با ارائه یک داشبورد قابل درک و قابل اشتراک گذاری، شاخص های هشتگ، کلیدواژه و کمپین را به صورت آنلاین دنبال می کند. این خدمات شامل دسترسی، اثرات، دوره های فعالیت زیاد و سایر موارد می شود.

  همچنین می توانید از این داده ها برای هدایت فعالیت های توسعه ای تاثیر گذار خود استفاده نمایید. کلیک روی تب «تاثیرگذاران» در داشبورد، اطلاعاتی را راجع به حساب هایی را نشان می دهد که بیشترین تاثیر و تعداد تعامل را داشته اند. برای بهترین استفاده از این داده ها، حساب های کاربری مهم را شناسایی کرده و مشهورترین محتوای آن ها را مجددا به اشتراک بگذارید.

  قیمت: 89 دلار 3000 دلار + دلار آمریکا در هر ماه

 • 2-AgoraPulse

شما می توانید با استفاده از سیستم آگورپالس که در چند زبان فعالیت می کند تحلیل بهتری از تعلق در توئیتر، فیسبوک و اینستاگرام داشته باشید. این پلت فرم همگام با معیارهای استاندارد، به کاربرانی که بارها محتوای شما را به اشتراک گذاشته اند رتبه داده و وقتی که صفحات و پروفایل شما ذکر می شوند، به شما اطلاع رسانی می کند. این اطلاعات، در ترکیب با آمار مدیریت جامعه، همچون نرخ پاسخ پیام، به شما در فعالیت های توسعه ای اجتماعی تان کمک می کند. بعلاو،  شما می توانید نموداری های تحلیلی را در یک فایل پاورپوینت خروجی بگیرید.

 • 3- Brandwatch

  برند واچ که بهترین مجموعه از ابزارها را که با عمده پلت فرم های شبکه های اجتماعی کار می کند، ممکن است که بهترین مورد به عنوان یک مجموعه تحقیقاتی باشد. این سیستم اطلاعاتی راجع به بازار شما  و بازاری که می خواهید وارد آن شوید، از قبیل داده های جمعیتی در باره جنسیت و شغل ارائه می دهد. حتی شما می توانید شهرت برند خود را به صورت آنلاین بررسی کرده، و ببنید که کاربران پیام های مثبت یا منفی در مورد شما ارسال می کنند. بهتر از همه اینکه، داده ها صحیح هستند برندواچ اسپم و نظرات تکراری را حذف می کند.

  قیمت: با برندواچ برای مذاکره در مورد یک برنامه منحصر به فرد تماس بگیرید.

 • 4-Buffer :

  شما می توانید برای دیدن تعداد هواداران پست های خود در فیسبوک، تویتر، گوگل پلاس و لینکداین، در سیستم بافر یک ابزار زمان بندی جامع شبکه اجتماعی است، وارد شوید. این سیستم بر اساس این معیارها، بهترین پست شما در روز را شناسایی می کند. اما یادتان باشد که، بافر فقط پست هایی را بررسی می کند که از طریق پلت فرم خودش ارسال کنید.

  قیمت : رایگان 2550 دلار آریکا در سال

 • 5-BuzzSumo :

  شما می توانید برای دنبال کردن بهترین محتوای اجتماعی در بازار خود به بازسومو تکیه کنید. خیلی ساده یک آدرس وب سایت، عبارت یا کلیدواژه را در نوار جستجوی این سیستم وارد کنید تا ببینید چه کسی محتوای مرتبط را در هر یک از پلت فرم های اصلی اجتماعی به اشتراک گذاشته است. سپس می توانید از این ابزار برای بهبود محتوای خود استفاده کنید چرا که موثرترین اشتراک گذاری ها را شناسایی می کند.

  قیت: 99-999 دلار آریکا در ماه

 • 6-Crowdbooster :

  بسیاری از بازاریابان کراودبوستر را برای دسترسی سریع به یک افزار تحلیل گر ساده توییتر و فیسبوک انتخاب می کنند. شما با استفاده از یک داشبورد مفهومی و قابل تنظی  به داده های تعلق به صورت آنلاین دسترسی دارید که وارد اکسل می شود. این ابزار همچنین توصیه هایی برای زان ارسال پست، چه کسی تعلق دارد و چگونگی بهبود فعالیت های تعاملی خود در یک خلاصه عملکردی هفتگی دارد.

  قیمت: 9-119 دلر آمریکا در ماه

 • 7-Edgar :

  ادگار زمان بندی اجتماعی و ذخیره سازی داده هایی را که شما در یک کتاب خانه بر اساس دسته بندی هایی هچون پست های بلاگ و نکات، اتوماتیک می کند. همانطور که شما یک برنامه زمان بندی بر اساس این دسته بندی ها ایجاد می کنید، ادگار نیز یک صف بی پایان ایجاد می کند که به صورت خودکار در کتابخانه شما هفته به هفته می چرخد.

  اما این ابزار همچنین معیارهای تعلق شما را نیز دنبال می کند، که به شما کمک می کند تا برنامه زمان بندی خود را بر اساس اینکه کدام نوع از محتوا بیشترین تعامل را ایجاد می کند و چه موقع باید به اشتراک گذاشته شوند، بهبود دهید.

  قیمت:49-99 دلار آمریکا در ما

 • 8- Google Analytics :

چه چیزی برای گفتن در مورد گوگل آنالتیک وجود دارد که تا به حال گفته نشده باشد؟ این سیستم که بهترین گزینه برای تحلیل ترافیک وب سایت هست، برای ارزیابی بعضی شاخص های شبکه اجتماعی نیز ایده آل است. شما می توانید از این سیستم برای اندازه گیری ارزش ترافیک ورودی از سایت های اجتماعی استفاده کنید و تعیین کنید که رفتار بازدید کنندگان چگونه بوده و آیا تبدیل به درآمد می شود.

قیمت: رایگان  150000  دلار آمریکا در ماه

 • 9- Hootsuite

  سیستم هوت سوت نیز مانند سیستم بافر یک داشبورد مدیریت شبکه اجتماعی است. علاوه بر زمان بندی پست ها و جمع آوری محتوا، شما می توانید از ابزار تحلیلی آن استفاده نمایید. این پلت فرم نه تنها تعداد هواداران استاندارد را دنبال می کند، بلکه عملکرد تیم شما را نیز اندازه گیری می کند. مثلا، زمان حل مشکل را برای مسائل خدمات مشتریان اندازه گیری می کند.

  قیمت: رایگان؛ پلن های پیشرفت متفاوت می باشد.

 • 10- Klout :

  کلاوت را برای اندازه گیری کی اثر خود بر هر یک از پلت فرم های شبکه های اجتماعی امتحان کنید. این سیستم بر اساس دادن یک نمره از 100، به شما بر اساس توانایی شما در ایجاد هوادار و تحریک عمل، نمره می دهد. می توانید ببینید که بیشترین اثر شما در کدام پلت فرم می باشد، که به شما کمک می کند تا ببینید چگونه می تواند با مخاطبین خود تعامل موفق داشته باشید.

  قیمت: با کلاوت برای مذاکره در مورد یک پلن منحصر به فرد تماس بگیرید.

 • 11-Little Bird :

  اگر می خواهید از یک ابزار تحلیلی موثر پیچیده استفاده کنید، از لیتل برد استفاده کنید. هدف این سیست حذف نیاز به جستجوی موثر می باشد تا به شا اجازه در بر توسعه تمرکز کنید. این ابزار معیارهایی را دنبال می کند که جزئیاتی در مورد مهمترین افرادی که در فضای شما و با برند شما تعامل دارند، ارائه می دهد. این ابزار بهترین موضوعات و محتوا را برای شما روشن می کند تا به اشتراک بگذارید یا ایدهایتان را بر اساس آن طراحی کنید. و ویژگی فهرست موثر به شما در هدف قرار دادن اشخاص شایسته از طریق کمپین های اجتماعی خود کمک می کند.

  قیمت: برای مذاکره در مورد یک پلن اختصاصی با لیتل برد تماس بگیرید.

 • 12-NetBase :

  نت بیس که به طور خاص برندها و موسسه های در مقیاس شرکت را هدف قرار می دهد، تبلیغ می کند که پست ها را 9 بار سریعتر و 50 تا 70% دقیق تر از سایر پلت فرم های تحلیلی جامع شبکه های اجتماعی پردازش می کند. مدیران شبکه های اجتماعی می توانند از آن برای اتخاذ سریع تصمیم در مورد حساب های کاربری بززرگ تحت مدیریت خود استفاده نمایند. نت بیس ی تواند میلیون ها پست اجتماعی در 42 زبان را خوانده و احساس کاربر در مورد روندها را تعیین کند.

  قیمت: برای مذاکره در مورد یک پلن اختصاصی با نت بیس تماس بگیرید.

 • 13-Oktopost :

  قبلا، بازاریابان دیجیتالی تلاش می کردند تا اثر مالی شبکه اجتماعی را اندازه گیری کنند. اکتوپست این مشکل را حل می کند. این ابزار با شناسایی کانال ها و پیام هایی که محرک اقدامات مالی در وب سایت شما هستند، تبدیل به مشتری را دنبال می کند. مثلا، به شما اجازه می دهید تا با اطمینان بگویید « این مشتری جدید از آخرین پست فیسبوک به دست آمده است».

  قیمت: با 65 دلار آمریکا در ماه شروع می شود؛ پلن های پیشرفته متفاوت است.

 • 14-Quintly :

  از کوئینتلی برای مقایسه پروفایل های خود با رقبایتان استفاده کنید. این سیستم با تصویر سازی آمار معیارهای تعلق استاندارد از طریق نمودار، عملکرد شما در شبکه های اجتماعی اصلی دنبال و مقایسه می کند. این سیستم یک ابزار برو-به برای هدف گذاری رقابتی ایجاد می کند.

  قیمت: از 129 دلار آمریکا در ماه شروع می شود؛ پلن های پیشرفته متفاوت است.

 • 15-Rival IQ :

  این نیز یک ابزار تحلیلی دیگر برای بررسی رقباست، از رایول آی کیو برای بررسی چگونگی فعالیت برندهای رقیب در پلت فرم های شبکه های اصلی اجتماعی استفاده کنید. این ابزار با اولویت بندی رشد، چگونگی افزایش یا کاهش مخاطبین را در دوره های هفتگی، ماهیانه، فصلی یا سالیانه را نشان می دهد. شما با دسترسی به داده های گذشته، می توانید نرخ های رشد رویدادهای مهم یا چرخه های کسب و کار را مقایسه کنید تا تعیین نمایید که رقبا چه موقع طرفداران خود را افزایش می دهند.

  قیمت: 199-439 دلار آمریکا در ماه

 • 16- Salesforce Marketing Cloud :

  کارهایی که نتوانید با استفاده از مارکتینگ کلاود انجام دهید، خیلی نیستند این سیستم ابزاری برای بازاریابی ایمیلی، موبایلی و محتوایی و نیز جعبه ای برای تحلیل مفهومی شبکه های اجتماعی دارد. شما با استفاده از یک داشبورد مرتب، می توانید معیارهایی در مورد انواع محتوایی که بیشترین تعلق را نشان می دهند، اینکه موثرترین گفتگوها در کجا اتفاق می افتند و احساس عمومی کاربر نسبت به برند شما چیست، ببنید. شما حق انتخاب بین خرید سیستم کامل کلاود یا انتخاب ابزار منتخب برای خود دارید.

  قیمت: از 400 دلار آمریکا در ماه شروع می شود؛ بسته های ترکیبی متفاوت است.

 • 17- Simply Measured :

  اگر به دنبال یک پلت فرم گزارش دهی جامع شبکه اجتماعی هستید، سیمپیلی مژر را امتحان کنید. با اتصال به تحلیل گر گوگل می توانید اطلاعاتی راجع به چگونگی فعالیت بازدیدکنندگان ورودی از سایت های اجتماعی و تبدیل آن ها به پول در وب سایت خود را ببینید. این سیستم همچنین دارای ویژگی هایی برای تحلیل رقبا و مقایسه حساب های کاربری در کانال های اصلی دارد. بعلاوه، شما می توانید این سیستم را تنظیم کنید تا به صورت خودکار گزارش هایی را با همه این اطلاعات و بیشتر ارسال نماید.

 • 18- Socialbakers :

  برای کسب داده از همه پلت فرم های اصلی، از جعبه تحلیل گر سوشال بیکر برای استفاده از داده های جامع این سیستم استفاده نمایید. ویژگی های این سیستم شامل الگوبرداری سفارشی و تحلیل رقابتی است که به شما اجازه می دهد تا گروه هایی را ایجاد نمایید تا خود را در آن ها دنبال کنید. برای شرکت هایی که دارای چندین شعب در جهان هستند، سیستم سوشال بیکر می تواند داده ها را بر اساس نام تجاری و کشور بخش بندی کند. این کار به شما اجازه می دهد تا ببینید که تلاش های شما در کجا بیشترین اثر را داشته و در کجا جای رشد وجود دارد.

  قیمت: 120 480 دلار آمریکا در ماه

 • 19-Social Mention  :

  از این ابزار به عنوان یک موتور جستجوی اجتماعی به همراه ابزار مکمل تحلیلی استفاده نمایید. فقط با تایپ یک کلیدواژه، به یک صفحه طولانی از نتایج در مورد محتوای ایجاد شده توسط کاربران از بیش از 100 پلت فرم دسترسی دارید. این سیستم بر اساس این محتوا، شاخص های قدیمی را همراه با شاخص های انحصاری ، از قبیل احساس کاربری را دنبال می کند.

  قیمت: رایگان

 • 20-SumAll  :

  از سام آل برای هدایت استراتژی بلند مدت شبکه اجتماعی خود استفاده نمایید. همراه با داده های تجارت الکترونیک، می توانید اطلاعاتی از کانال های اصلی اجتماعی خود را در یک نمودار واحد تعاملی دنبال کنید. این سیستم ، شاخص های استاندارد، ویژگی هایی از قبیل نمودارهای عملکردی و دنبال کننده هدف را شامل می شود. همچنین می توانید تنظیم کنید که سام آل ایمیلی حاوی خلاصه این داده ها را ارسال نماید.

  قیمت: رایگان 99 دلار آمریکا در ماه

  ابزار ویژه پلت فرم

 • 21- Followerwonk (تویتر)

  ابزار موز توئیتر یک دید از جزئیات تحلیل توئیتر می دهد که به شما در مورد فعالیت ها و مخاطبینتان دید می دهد. شما می توانید آماری در مورد زمان ورود فالورها دیده و داده های جمعیتی همچون مکان آن ها را ایجاد کنید. از این ابزار برای شناسایی و ارتبا با موثران استفاده کنید فالوور ونگ قدرت اجتماعی را به منظور بررسی اینکه کدام حساب کاربری بیشترین اثر را بر فالوورها دارد، اندازه گیری می کند.

  قیمت: رایگان 79 دلار در ماه

 • 22-iconsquare (اینستاگرام):

  اگرچه که یک ابزار مدیریت پلت فرم است، این سیستم با یک ابزار تحلیل گرم جامع اینستاگرام تجهیز شده است. داشبورد این سیستم همه چیز دارد از آمار تعلق گرفته تا پیشنهادهایی برای بهبود، همچون بهترین زمان ارسال پست و استفاده از کدام فیلترها. همچنین می توانید تنظیمات برای دریافت ایمیل هایی حاوی خلاصه شاخص های اصلی را انجام دهید.

  قیمت: رایگان؛ پلن های پیشرفته متفاوت است.

 • 23-SocialBro (توئیتر):

  ارائه قیمت های مختلف بر اساس تعداد فالوورهای شما، از سوشال برو به عنوان یک پلت فرم کاری توئیتر همه کاره استفاده نمایید. این سیستم گروهی از شاخص های محتوایی و مخاطبین را دنبال می کند، ابزاری برای بهبود تعلق و ایجاد فهرست های مجزا برای کمپین ها ارائه می دهد. همچنین می توانید از سوشال برو برای درک بهتر تبلیغات خود استفاده نمایید، چرا که نرخ بازگشت رسانه پرداخت و درآمد را دنبال می کند.

  قیمت: برای مذاکره در مورد یک پلن اختصاصی با سوشال برو تماس بگیرید.

 • 24-Tailwind  (Pintertest):

  این ابزار پلت فرم انحصاری برای بهینه سازی استراتژی شما در پینترست طراحی شده است. از این سیستم برای دنبال کردن شاخص های تعلق و نیز چگونگی عملکرد گست های شما بر اساس بوردها، کلیدواژه ها، هشتگ ها و دسته بندی ها استفاده نمایید. تایویند با استفاده از این آمار، محتوایی را برای به اشتراک گذاری توسط شما پیدا کرده و توصیه می نماید. همچنین با تحلیل گر گوگل یکپارچه شده، به طوریکه شما می توانید ترافیک وب سایت و درآمد حاصل از پینترست را تحلیل کنید.

 • 25-tweetreach (توئیتر):

یک پلت فرم شبیه به موتور جستجو ، فقط یک کلیدواژه، هشتگ یا نام کاربری را تایپ کنید تا نگاهی به تحلیل این عبارت بیندازید. مفید برای بررسی روندها، داده های تعلق را همچون دسترسی و اثرات را نشان می دهد. این سیستم همچنین یک نوار زمانی بلند از توئیت ها را برای بررسی به شما ارائه می دهد.

قیمت: 99-399 دلار آمریکا در ماه

نتیجه نهایی

یک ابزار تحلیلی بایدی برای نیازهای عمومی بازاریابان شبکه های اجتماعی وجود ندارد. اما هرچه تمرکز شما بر رشد بیشتر شود، بعضی پلت فرم ها بیشتر مفید خواهند بود.

با این فهرست به عنوان راهنمای شما، مطمئن خواهید بود که یک ابزار تحلیل گر شبکه های اجتماعی پیدا خواهید کرد که بهره وری شما با حداکثر می کند در حالیکه اطلاعات ارزشمند مورد نیاز شما را به شما می دهد.

 

استفاده از محتواي وب سايت دکتر حميدرضا اسماعيل خو بدون ذکر منبع پيگرد قانوني دارد .    تعداد بازدید ( 3954 )
طبق تعريف گارتنر ، بيگ ديتا يعني حجم زيادي از اطلاعات ، با سرعت بالاي تغييرات و تنوع پلت فرمها . بر اساس اين تعريف ، بيگ ديتا داراي سه مشخصه اصلي است : حجم بالا ، شتاب بالاي توليد و تغييرات ، و تنوع بالاي اطلاعات .
بازار پر از پلت فرم های مختلف با طیف متنوعی از کارکرد، اثربخشی و تجربه کاربری می باشد. و به خاطر از کار افتادن اخیر «Topsy»، بیشتر مدیران شبکه های اجتماعی بیش تر از همیشه در جستجوی یک جایگزین مناسب هستند.