ضروريات استراتژي بازاريابي محتوايي
10/11/1395

آیا شما به دنبال ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا هستید؟ درست آمدید. اما قبل از ورود به بحث، یک موضوع مهم هست که باید بدانید: استراتژی بازاریابی محتوا متفاوت از استراتژی محتوا هست. درست است که مردم معمولا این دو اصطلاح را به معنی همدیگر استفاده می کنند (که البته قابل درک است چرا که مرزهای بین این دو مبهم است)، رابرت رز از موسسه بازاريابي محتوايي  CMI تفاوت آن ها را در پست خود توضیح می دهد، تفاوت استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا چیست و ارتباط بین این دو چیست:

 • استراتژی بازاریابی محتوايي: بازاریابان محتوايي داستانی بزرگتر از آنچیزی که سازمان می گوید،طراحی کرده و توسعه می دهند. آن ها بر روش هایی تمرکز می کنند تا یک مخاطب را با استفاده از محتوا برای تحریک رفتارهای سودآور درگیر کنند.
 • استراتژی محتوا: از طرف دیگر، استراتژی محتوا به کشف عمیق تر در «خلق، انتشار، و حاکمیت بر محتوای مفید و قابل استفاده» می پردازد. همانطور که اسکات آبل، گردآورنده محتوا می گوید، استراتژی محتو به شما کمک می کند تا محتوا را به عنوان یک دارایی کسب وکار مدیریت کنید. به طور خلاصه استراتژي محتوايي بر محتوا تمرکز دارد ولي استراتژي بازاريابي محتوايي در اهداف بازاريابي شرکت (البته از طريق محتوا ) تمرکز دارد . 

  با ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوايي:

 • احتمال بیشتری دارد که بازاریابی محتوا اثرگذارشود
 • چالش خیلی کمتری نسبت به هر جنبه از بازاریابی محتوا دارد.
 • به طور کلی در استفاده از همه تاکتیک های بازاریابی محتوا و کانال های شبکه های اجتماعی موثرتر می باشد.
 • قادر به صرف درصد بیشتری از بودجه بازاریابی خود در بازاریابی محتوايي خواهيد بود.

استراتژی بازاریابی محتوای من باید شامل چه چیزی باشد؟

به استراتژی بازاریابی محتوا به عنوان طرحی از نیازهای کلیدی کسب وکار و مشتری خود و به عنوان برنامه ای دقیق از اینکه چگونه از محتوا برای حل این مساله استفاده می کنید، نگاه کنید.

درست است که هیچ «قالب» قطعی برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا وجود ندارد هر یک برای کسب وکاری که آن را ایجاد می کند منحصر به فرد است – اما  5 جزء وجود دارد که ضروري است وجود داشته باشد:

 • 1- نوآوری در بازاریابی محتوايي : شما چه نوآروي خواهيد داشت تا جلب توجه کنيد ؟
 • 2-طرح کسب و کار شما برای بازاریابی محتوا: این طرح شامل اهدافی که شما برای برنامه محتوای خود دارید، ارزش منحصر به فردی که شما از طریق محتوای خود می خواهید به دست آورید، و جزئیاتی از مدل کسب وکار شماست، می باشد. همچنین باید در طول اجرای برنامه خود، موانع و فرصت هایی را که ممکن است با آن ها مواجه شوید را مطرح نماید.
 • 3-نقشه محتوا و شخصیت مخاطبین شما: این جایی است که شما مخاطبین خاص خود را که برای آن ها محتوا ایجاد می کنید، چیستی نیازهایشان و چگونگی چرخه تعلق محتوایی آن ها را شرح می دهید. همچنین ممکن است که بخواهید برای محتوایی برنامه ریزی کنید که می توانید از طریق سفر خریدار به او منتقل کنید، تا او را به اهداف خود نزدیک تر کنید.
 • 4-روايت برند شما: در اینجا، شما بازاریابی محتوای خود را بر اساس ایده ها و پیام هایی که می خواهید منتقل کرده، تفاوت این پیام ها با پیام سایر رقبا، و چگونگی دید شما از تکامل چشم انداز در هنگام به اشتراک گذاری آن ها با مخاطبین، خصوصي سازي می کنید.
 • 5-برنامه کانال شما: این برنامه باید شامل پلت فرم هایی باشد که شما از آن ها برای گفتن داستان خود، اینکه معیار، فرآیندها و اهداف شما برای هر کدام چیست؛ و چگونه بین آن ها ارتباط ایجاد می کنید، استفاده می نمایید به طوریکه یک گفتگوی جامع در مورد برند ایجاد کنید.

آیا باید استراتژی بازاریابی محتوای خودمان را با سایر تیم ها/بخش ها در شرکتمان به اشتراک بگذاریم؟

دسترسی همه افراد در سازمان به استراتژی بازاریابی محتوا، مفید است حتی افرادی که ممکن است مستقیما با فرآیند بازاریابی محتوا درگیر نباشند.

اینکار به خصوص در سازمان های بزرگ مفید است، چرا که می تواند به تیم های مجزا کمک نماید تا به همان شیوه  اي که فکر کرده، فعالیت های تکراری را کاهش داده، و اطمینان حاصل نماید که هرکسی در حال کار برای رسیدن به یک هدف مشابه می باشد. اما اشتراک استراتژی مستند شده کار خوبی نیز برای کسب وکارهایی که تازه کار خود را با بازاریابی محتوا شروع کرده اند، برای تیم های محتوایی که متکی به متخصصان داخلی و بیرونی در مورد موضوع هستند، یا برای شرکت ها که هر قسمت از ایجاد محتوا و فرآیند توزیع را برون سپاری می کنند، مناسب می باشد.

البته، اینکه شما چگونه استراتژی خود را منتقل می کنید به ساختار و فرهنگ سازماني شما بستگی دارد. در بعضی موارد، ممکن است اشتراک گذاری کل مستندسازی شما مناسب باشد. در سایر موارد، ممکن است که بهتر باشد تا برای بعضی از ذینفعان خاص (مثلا، مدیران پر مشغله، یا موسسات بیرونی)، بر اساس چگونگی تاثیر گذاری استراتژی بازاریابی محتوای خود بر نقش، فرآیند و اهداف خاص آن ها، خلاصه ای هدف مند از مستندات خود را تهیه نمایید.

به طور خلاصه، توجه کنید که: ببنید که چگونه می توانید از اصول بازاریابی محتوايي برای «فروش» بيشتر ب در کل سازمان خود استفاده کنید؟ افراد بیشتر به چه چیزی اهمیت می دهند؟ این کار به شما کمک می کند تا مشخص کنید که کدام بخش از استراتژی بازاریابی محتوای شما، برای به اشتراک گذاری با هر تیم مناسب تر است.

هر چند مدت باید استراتژی بازاریابی محتوای خود را به روز نمایم؟

حتی با رشد و تکامل برنامه بازاریابی محتوای شما، بعضی از قسمت های استراتژی شما باید ثابت باقی بماند ، به خصوص ماموریت و اهداف کسب و کار شما. در حقیقت، این دو مورد مهم تر از این هستند که بخواهید آن ها را روی یک برگ یادداشت بنویسید که بتوانید در هر جایی که دارید روی محتوای خود کار می کنید، با خود همراه داشته باشید.

هر چند، احتمالا بهتر این است که سایر جنبه های استراتژی بازاریابی محتوا به صورت دوره ای مورد بازبینی و به روزرسانی قرار گیرد. برای اطمینان از اینکه برنامه بازاریابی محتوای شما در جهت هدف قرار دارد، توجه کنید که استراتژی کانالها ، موضوعات اصلی و فرآیندهای تیمی به صورت سالانه و حتي فصلي بازبینی می شوند و اگر تازه کار را شروع کرده اید در دوره های کوتاه تر بازبینی می شوند. 

استفاده از محتواي وب سايت دکتر حميدرضا اسماعيل خو بدون ذکر منبع پيگرد قانوني دارد .    تعداد بازدید ( 654 )
شرکت هایی هستند که شما برای خرید ماست، پوشک یا ریش تراش به آن ها مراجعه می کنید و آن ها اطلاعات شخصی شما را در مورد عادت هایتان جمع آوری می کنند. سپس آن اطلاعات را گرفته و از آن ها برای فروش محصولات بیشتر به شما استفاده می کنند.
در ساليان بسيار دور ، فروشندگان دوره گرد براي بازاريابي و فروش محصولات خود مجبور بودن محله به محله و شهر به شهر عزيمت کنند و در ميدانهاي اصلي و پارکها به شرح کالاها و خدمات خود بپردازند . (برده داران هم براي فروش برده هاي خود از اين روش استفاده ميکردند)
ز زماني که انسانها توانستند با زبان بدن و اصوات ارتباط برقرار کنند ، تا به امروز که ما سبد بسيار متنوعي از محتواهاي ديجيتالي و غير ديجيتالي در اختيار داريم ، همواره محتوا و استفاده از آن جهت رسيدن به اهداف شخصي و گروهي مورد توجه بوده است. در اين چند هزار سال بشر سعي کرده است که ابزاري را انتخاب کند و يا بسازد که محتوا با تاثير گذاري بيشتري منتقل شود .
آیا به دنبال ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا هستید؟ درست آمدید. اما، اما قبل از ورود به بحث، یک بحث مهم هست که باید بدانید: استراتژی بازاریابی محتوا متفاوت از استراتژی محتوا هست