بازاريابي پلت فرم : platform marketing
13/11/1395

در ساليان بسيار دور ، فروشندگان دوره گرد براي بازاريابي و فروش محصولات خود مجبور بودن محله به محله و شهر به شهر عزيمت کنند و در ميدانهاي اصلي و پارکها به شرح کالاها و خدمات خود بپردازند . (برده داران هم براي فروش برده هاي خود از اين روش استفاده ميکردند) . براي اينکار يک جعبه چوبي (  soapbox) زير پاي خود ميگذاشتند . اين صندوق چوبي به انها اين امکان را ميداد که بيشتر ديده شوند و بازاريابي اثربخشي داشته باشند . به اين روش بازاريابي پلت فرم (سکو) ميگفتند .امروز نيز اين روش بکار ميرود ، اما جنس و ماهيت جعبه چوبي تغيير پيدا کرده است . سکوو پلت فرم امروز بازاريابي، مجموعه اي متنوع از بسترهاي ديجيتالي و فيزيکي است که بجاي جمع محدودي از مخاطبين ، ما را به ميليونها مخاطب در سراسر جهان نشان ميدهد . ما ديگر براي دسترسي به اين پلت فرمها و ميليونها مخاطب محدوديت نداريم . محدوديت اصلي امروز ، جلب توجه مخاطبين است . زيرا رقباي ما نيز به همين پلت فرمها دسترسي دارند . با اينکه صداي ما بسيار بلند است و با استفاده از اينترنت جهاني شده است ،  اما تعداد اين پلت فرم ها بقدري زياد است که ديگر صداي ما شنيده نميشود . پس راه حل چيست ؟

بازاريابي پلت فرم ، بازاريابي محتوايي و بيگ ديتا
در دنياي امروز ، اثربخشي بازاريابي پلت فرم به دو تکنيک وابسته است : اول بازاريابي محتوايي و دوم بيگ ديتا . بدون بازاريابي محتوايي کسي به حرف ما گوش نمي دهد . حتي اگر در پلت فرمهاي مختلف فعاليت داشته باشيم . و بدون بيگ ديتا ما نميتوانيم عکس العمل مخاطبين ( social signal)  را بدست آوريم تا بر اساس تجزيه و تحليل اين اطلاعات ،  به "ترند تمايل" آنها برسيم .

در بازاريابي محتوايي نيز ، استفاده از ابزارها و روشهاي بازاريابي پلت فرم مهم است . اگر شما بهترين محتوا را داشته باشيد و انرا فقط در وب سات خود انتشار دهيد ، شايد افراد زيادي موفق نشوند آنرا ببينند اما اگر اين محتوا يا بخشي از انرا به صورت منسجم و هدفمند در پلت فرمهاي مختلف قرار دهيد ، موفقيت بازاريابي محتوايي بسيار بالاتر خواهد رفت .

تعريف بازاريابي پلت فرم ( سکو)
استفاده ار پلت فرمهاي محتلف براي بازاريابي و فروش ، بازاريابي پلت فرم بحساب نميآد . همانگونه که ذکر شد ، در دنياي امروز تعداد سکوهاي بازاريابي چه فيزيکي و چه ديجيتالي بسيار زياد است و دسترسي به انها ساده تر از گذشته ميباشد . اما دو مشکل اصلي اينجا وجود دارد :
1-چگونه مديريت همه پلت فرمها را بصورت يکپارچه داشته باشيم ؟
2-از کجا بفهميم کدام پلت فرم اثربخشي بيشتري داشتند و کداميک کمتر اثربخش بودند؟
کارکرد اصلي بازاريابي پلت فرم پاسخ به اين دو سوال است . بنابراين بهترين تعريف platform marketing  ميتواند به شرح زير باشد :
بازاريابي از طريق پلت فرمها و بسترهاي مختلف به طوري که بتوانيم نظرات خود را با با يک هدف مشخص و يک سيستم يکپارچه به مخاطبينمان عرضه کنيم و عکس العمل آنها را درک کنيم .  اين بستر ميتواند مجموعه اي از پلت فرمهاي ديجيتالي ( وب سايت ، شبکه هاي اجتماعي ، ايميل ، اس ام اس و ... ) باشد و  پلت فرمهاي فيزيکي ( سمينار ، نمايشگاه و ... ) باشد . اما تمرکز اصلي بازاريابي پلت فرم ، روي بسترهاي ديجيتالي است .

ابزارهاي بازاريابي پلت فرم
در دنياي ديجيتال ، ابزارهاي يکپارچه زيادي در حوزه بازاريابي پلت فرم وجود دارند . که در زير مهترين انها معرفي ميشوند :

1-هاب اسپات  hubspot
2-اگزکتارگت Exacttarget
3-مارکتو market
4-مارين سافت وير Marin Software
در مقالات بعدي به معرفي اين ابزارها خواهيم پرداخت 

استفاده از محتواي وب سايت دکتر حميدرضا اسماعيل خو بدون ذکر منبع پيگرد قانوني دارد .    تعداد بازدید ( 963 )
شرکت هایی هستند که شما برای خرید ماست، پوشک یا ریش تراش به آن ها مراجعه می کنید و آن ها اطلاعات شخصی شما را در مورد عادت هایتان جمع آوری می کنند. سپس آن اطلاعات را گرفته و از آن ها برای فروش محصولات بیشتر به شما استفاده می کنند.
در ساليان بسيار دور ، فروشندگان دوره گرد براي بازاريابي و فروش محصولات خود مجبور بودن محله به محله و شهر به شهر عزيمت کنند و در ميدانهاي اصلي و پارکها به شرح کالاها و خدمات خود بپردازند . (برده داران هم براي فروش برده هاي خود از اين روش استفاده ميکردند)
ز زماني که انسانها توانستند با زبان بدن و اصوات ارتباط برقرار کنند ، تا به امروز که ما سبد بسيار متنوعي از محتواهاي ديجيتالي و غير ديجيتالي در اختيار داريم ، همواره محتوا و استفاده از آن جهت رسيدن به اهداف شخصي و گروهي مورد توجه بوده است. در اين چند هزار سال بشر سعي کرده است که ابزاري را انتخاب کند و يا بسازد که محتوا با تاثير گذاري بيشتري منتقل شود .
آیا به دنبال ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا هستید؟ درست آمدید. اما، اما قبل از ورود به بحث، یک بحث مهم هست که باید بدانید: استراتژی بازاریابی محتوا متفاوت از استراتژی محتوا هست