چرا در بازاريابي امروز به بيگ ديتا نياز داريم؟
16/11/1395

بيگ ديتا مفهومي است که نميتوان تعريف دقيقي براي آن ارايه داد.  به عبارت ديگر ، از نظر کمي نميتوان مرز بين بيگ ديتا  big data  از داده هاي معمولي را دقيقآ" مشخص کرد . اما بهترين تعريف براي گروه گارتنر است . البته اين يک تعريف فني نيست و از ديد کسب و کار ( business ) به بيگ ديتا نگاه ميکند . طبق نظر گروه گارتنر ، بيگ ديتا يعني حجم زيادي از اطلاعات ، با سرعت بالاي توليد وتغييرات و تنوع متغيرها (فيلدها) . بر اساس اين تعريف ، بيگ ديتا داراي سه مشخصه اصلي است : حجم بالا ، شتاب بالاي توليد و تغييرات ، و تنوع بالاي اطلاعات . در تحقيقات بازاريابي هم از روشهاي سنتي و هم  از بيگ ديتا براي شناخت بازار هدف ، ترندها و تمايلات بازار استفاده ميشود .  براي اينکه  بدانيم براي ما ، کدام روش بهتر است ، لطفآ" مقاله " استراتژي بيگ ديتا در بازاريابي محتوايي"  را مطالعه فرماييد . با اينکه اجراي بيگ ديتا هزينه بالاتري دارد اما در بازاريابي امروز کاربرد بيشتري دارد زيرا اطلاعات بازارها در دنياي کنوني هر سه مشخصه بيگ ديتا را دارند . 

1-حجم اطلاعات بسيار بالاست : 
به دو دليل حجم اطلاعات بسيار بالاست ، اول اينکه بازار هدف شرکتها با توجه به اينترنت و جهاني شدن بسياري از کسب و کارها اندازه بسيار بزرگتري پيدا کرده است . و دوم اينکه تا چند سال پيش متغييرهاي قابل دسترسي  در تحقيقات بازار بسيار محدود بودند . اما امروزه ما به تعداد بسيار زيادي از متغييرهاي مشتريان دسترسي داريم . با گسترش سرويس هاي مکان محور ، به نقطه اي رسيده ايم که کل رفتارهاي مشتريانمان در 24 ساعت شبانه روز قابل دسترس هستند . بنابراين براي اناليز اين رفتارها و بدست آوردن انواع ترندها ما بايد به ابزارهاي بيگ ديتا مجهر شويم . 
2-سرعت بالاي توليد و تغييرات اطلاعات : جالب است بدانيم ، طبق گزارش مرکز تحقیقاتی IDC حجم اطلاعات جهان بین سا‌ل‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ میلادی ۱۰ برابر خواهد شد . سرعت تغييرات نه تنها در حوزه اطلاعات ، بلکه در حوزه فرهنگ و رفتار مشتريان و تمايلات بازار نيز نمود دارد . بازارهاي امروزي در يک محيط آشفته  turbulent context   قرار دارند . محيطي که در آن تمايلات بازار به شدت در حال تغيير است و عمر محصولات به چند روز رسيده است . در اين وضعيت ، بيگ ديتا يک ابزار استراتژيک در بازاريابي است . با اين نرخ رشد ، با ابزارهاي معمولي اطلاعات مانند  database   نميتوانيم به درک درستي از بازار برسيم .
3-تنوع پلت فرمها : دربازاريابي قرن 21 ما پلت فرمهاي متنوع در اختيار داريم . شبکه هاي اجتماعي ، موبايل اپ ، وب سايت ،ايميل ، اس ام اس ، شبکه هاي تلويزيوني ، سمينار ، .... سکوهايي هستند که ميتوانيم بر روي انها ، به معرفي شرکت و محصولاتمان بپردازيم . تنوع در اين پلت فرمها و نقاط تماس ، و نياز به جمع آوري و آناليز يکپارچه اطلاعات جمع اوري شده از اين سکوها ، ضرورت نياز به بيگ ديتا را بيش از پيش روشن ميسازد . (جهت آشنايي بيشتر لطفآ" به مقاله بازاريابي پلت فرم مراجعه شود .) البته متذکر ميشوم که تعدد پلتفرمها لزوم بمعناي استفاده از بيگ ديتا نيست . و بروش سنتي  BI نيز ميتوان اينکار را انجام داد . 

وظايف بيگ ديتا در بازاريابي 

۱- بدست آوردن تمایلات و گرایشات بازار market trends
۲- بدست آوردن قیمت واقعی کالاها و خدمات price inteligance
3. بدست آوردن میزان اثر بخشی و کارایی کمپین‌ها ROI


بيگ ديتا و آميخته بازاريابي 
اولين بار که فيليپ کاتلر آميخته بازاريابي يا  4P  را مطرح کرد تا امروز ، p  هاي زيادي به ان اضافه شده است. اما در اين مجال به همين 4 عنصر آميخته بازاريابي و رابطه آن با بيگ ديتا را بيان ميکنيم. در سيستم کششي Pull  ، ابتدا نياز مشتريان بدست ميايد و سپس محصول مورد نياز توليد ميشود . نقطه بلوغ سيستم کششي ، رسيدن به توليد سفارشي انبوه است. بيگ ديتا ابزاري است که ما را به نياز واقعي مشتري ميرساند . و فراتر از نياز فعلي ، بر اساس ترند تمايلات ، نيازهاي آتي او را نيز پيش بيني ميکند . رسيدن کالا و خدمات به دست مشتريان با کمترين هزينه و بيشترين سرعت ، يکي ديگر از کاربردهاي بيگ ديتا در بازاريابي است . بيگ ديتا در تبليغات ديجيتالي هم کاربرد دارد . در جايي که ميخواهيم شاخصهاي موفقيت و اثربخشي تبليغات را بدست آوريم . اما بيشترين کاربرد بيگ ديتا در قيمت گذاري است . مفهوم  Price intelligence   بدون بيگ ديتا بي معناست. با استفاده از سيستمهاي هوش قيمت گذاري ، ميتوانيم  قيمت واقعي يک کالا بر اساس موقعيت زماني و جغرافيايي و بر اساس داد و ستدهاي انجام شده ،  را بدست آوريم . مهمترين شرکتهاي ارايه دهنده پرايس اينتليجنس در دنيا :

http://blacklocus.com 

http://www.gfk.com 

http://360pi.com 

http://www.pricespider.com 

ميباشند . که بر اساس سرويسهاي مکان محور و بيگ ديتا،  قيمت واقعي يک کالا بر اساس محل و زمان مورد نظر نشان ميدهند. جاي خالي اين سرويسها در ايران احساس ميشود . 
در مقالات بعدي به مثالهاي عملي از بيگ ديتا در بازاريابي ميپردازيم . 

 

استفاده از محتواي وب سايت دکتر حميدرضا اسماعيل خو بدون ذکر منبع پيگرد قانوني دارد .    تعداد بازدید ( 763 )
طبق تعريف گارتنر ، بيگ ديتا يعني حجم زيادي از اطلاعات ، با سرعت بالاي تغييرات و تنوع پلت فرمها . بر اساس اين تعريف ، بيگ ديتا داراي سه مشخصه اصلي است : حجم بالا ، شتاب بالاي توليد و تغييرات ، و تنوع بالاي اطلاعات .
بازار پر از پلت فرم های مختلف با طیف متنوعی از کارکرد، اثربخشی و تجربه کاربری می باشد. و به خاطر از کار افتادن اخیر «Topsy»، بیشتر مدیران شبکه های اجتماعی بیش تر از همیشه در جستجوی یک جایگزین مناسب هستند.