استراتژی بيگ ديتادر بازاريابي محتوايي
20/11/1395

اگر اطلاعات زيادي درباره بيگ ديتا ندارید، لطفآ" مقاله " چرا در بازاريابي به بيگ ديتا نياز داريم ؟"را مطالعه فرماييد .

شرکت هایی هستند که شما برای خرید ماست، پوشک یا ریش تراش به آن ها مراجعه می کنید و آن ها اطلاعات شخصی شما  را در مورد عادت های رفتاريتان جمع آوری می کنند. سپس آن اطلاعات را گرفته و از آن ها برای فروش محصولات بیشتر به شما استفاده می کنند. هرچند از دیدگاه بازاریابی، استفاده از اطلاعات به عنوان یک روش ارزشمند براي شناسايي بيشترمشتريان است اما از طرف ديگر می تواند  محتوا و اطلاعات ارزشمندی ارائه کرده که برای مخاطبین شرکت مفید بوده و در نتیجه، منجر به فروش، وفاداری به برند و رشد کلی کسب و کار شود. 

بيگ ديتا ، آری یا نه!

هميشه براي شناخت بازار هدف بخصوص در اينترنت نياز به بيگ ديتا نيست . در بازاريابي چند کاناله ( آمني چانل ) ما دو روش آناليتيکس داريم . اول اينکه براي هر کانال ، با استفاده از ابزار همان کانال ، مخاطبين را اناليز کنيم . به طور مثال براي آناليتيکس وب از گوگل آناليتيکس ، و براي آناليز اينستاگرام از ابزارهايي مثل هووتسويت استفاده کنيم . و اطلاعات هر کانال را به صورت جداگانه برسي کنيم . اما در روش بيگ ديتا ، ما به اناليز مخاطبين در همه کانالها و پلت فرمها به صورت يکجا ميپردازيم . البته بروش سنتي BI  هم ميتوان اطلاعات کانالهاي مختلف را يکجا بدست آورد و آناليز کرد ، اما بدليل حجم زياد اطلاعات ، سرعت سرسام آور توليد و تغييرات داده ها  و تنوع متغيرها ، از ديدگاه گروه گارتنر ، براي ما بيگ ديتا محسوب ميشوند . حال سئوال اينجاست که کدام استراتژي بهتر است ؟  جواب اينست : از هر دو استراتژي ميتوان استفاده کرد. 

فرض کنيد يک کمپين تبليغاتي يا محتوايي را شروع کرده ايد .در دو حالت استراتژي آناليتيکس چند کاناله  بهتر از استراتژي بيگ ديتا ميباشد : 

اول : زماني که ما به تست کمپين ميپردازيم . و کمپين را با بخش کوچکي از بازار هدف انجام ميدهيم . با اين روش قبل از هدف قرار دادن کل مخاطبین، درک بهتری از پاسخ آن ها خواهیم داشت.  برنامه هایی نظیر گوگل آناليتيکس داده های عملی فراهم می کنند که می توانند نرخ به هدف رسيدن محتوا يا conversion rate  را افزایش دهند. اين تحلیلگرمی تواند به شما بگوید که چه چیزی مناسب مخاطبین شما هست یا نیست. و :
•باعث افزایش بازدید از وب سایت شرکت شده  که به نوبه خود نرخ تبدیل به فروش را افزایش ميدهد. 
•وقتی که محتوا بازدید را افزایش می دهد، فرصت بیشتری برای تبلیغ فروش بوجود مي آورد. 
•احتمال به اشتراک گذاری محتوای جالب در شبکه های اجتماعی بیشتر ميشود. این امر کمک زیادی به تقویت امتیاز شبکه اجتماعی شرکت کرده و مورد توجه منابع خبری بیرونی قرار ميگيرد.

شناخت مخاطب از طریق داده های تحقیقی، یک شرکت را قادر به بهبود آنچه که انجام می دهد و ارتباط با بازار خود می کند. بنابراین با دنبال کردن اینکه مخاطبین چه کاری و چگونه انجام می دهند، مخاطبین خود را بشناسید. آنگاه با کمی خلاقیت، می توانید روش هایی برای استفاده از این اطلاعات به نفع خود راهی پیدا کنید. این روش می تواند سریال های ویدیویی، ایده پروموشن، یا یک استراتژی برندسازی کامل باشند.

دوم : زمانيکه بازار هدف ما و مخاطبين ما آنقدر بزرگ نيستند که از بيگ ديتا استفاده کنيد . 

در ساده ترین بیان، منظور از اسمال ديتا در بازاریابی همه کاناله ، شکست داده های بزرگ به اجزاء کوچکتر و سپس آناليز اين اطلاعات ميباشد. مثلا، یک مدیر می تواند به تحلیل های خاص شرکت خود در فیسبوک نگاه کند تا یک استراتژی بچیند که کدام نوع محتوا را در شبکه اجتماعی توزیع کند بر اساس ارسال های قبلی، زمان هایی که طرفداران صفحه در فیسبوک هستند، و اطلاعات جمعیت شناختی (جنسیت، مکان و غیره) از کسانی که صفحه را می بینند به جای اینکه از اطلاعات ترکیب شده از کل رسانه های اجتماعی استفاده نمایند. 

استراتژي streaming data analytics 

يکي از استراتژيهاي جديد بيگ ديتا،  تمرکز بر درک و عمل real-time  بجاي داده هاي ثبت شده است که به استراتژيSDA  شناخته ميشود . در اين استراتژي ما بجاي پاسخ به  سئوال : "در سه ماهه گذشته چه محصولي بيشتر بفروش رفته است؟"  به اين سوال پاسخ ميدهيم که : "کدام مخاطبان احتمال دارد چه کالاهايي بخرند؟ ويا چه  فرم از محتواها  تاثير بيشتري بر مشتاق کردن مشتريان خواهند داشت ؟" نگاه استراتژي  SDA  به آينده و ترند در حال تغيير مشتريان است . محيط بازار امروز محيطي آشفته است که همه چيز دائما در حال تغيير است. اين استراتژي پاسخي است به اين وضعيت.

نتيجه

با اينکه استراتژي بيگ ديتا در بازاريابي محتوايي در بسياري از کمپينها استفاده ميشود اما استفاده از ابزارهاي آناليتيکس براي کانالهاي مختلف به صورت جداگانه بر حسب زمان کمپين و تعداد مخاطبين ( اندازه بازار )  نيز بکار ميرود . يکي از وظايف استراتژيست بازاريابي محتوايي ، انتخاب يکي از اين دو نوع استراتژي براي اثربخشي بيشتر بازاريابي محتوايي ميباشد . براي انتخاب استراتژي بهتر مي بايست به هزينه ها و اندازه بازار هدف ( تعداد مخاطبين ) توجه کرد . 

 

استفاده از محتواي وب سايت دکتر حميدرضا اسماعيل خو بدون ذکر منبع پيگرد قانوني دارد .    تعداد بازدید ( 719 )
شرکت هایی هستند که شما برای خرید ماست، پوشک یا ریش تراش به آن ها مراجعه می کنید و آن ها اطلاعات شخصی شما را در مورد عادت هایتان جمع آوری می کنند. سپس آن اطلاعات را گرفته و از آن ها برای فروش محصولات بیشتر به شما استفاده می کنند.
در ساليان بسيار دور ، فروشندگان دوره گرد براي بازاريابي و فروش محصولات خود مجبور بودن محله به محله و شهر به شهر عزيمت کنند و در ميدانهاي اصلي و پارکها به شرح کالاها و خدمات خود بپردازند . (برده داران هم براي فروش برده هاي خود از اين روش استفاده ميکردند)
ز زماني که انسانها توانستند با زبان بدن و اصوات ارتباط برقرار کنند ، تا به امروز که ما سبد بسيار متنوعي از محتواهاي ديجيتالي و غير ديجيتالي در اختيار داريم ، همواره محتوا و استفاده از آن جهت رسيدن به اهداف شخصي و گروهي مورد توجه بوده است. در اين چند هزار سال بشر سعي کرده است که ابزاري را انتخاب کند و يا بسازد که محتوا با تاثير گذاري بيشتري منتقل شود .
آیا به دنبال ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا هستید؟ درست آمدید. اما، اما قبل از ورود به بحث، یک بحث مهم هست که باید بدانید: استراتژی بازاریابی محتوا متفاوت از استراتژی محتوا هست