اتاق پرو هوشمند به سبک Nordstrom
25/11/1395

در سال 1901 زماني که جان نوردستروم  تصميم به راه اندازي فروشگاههاي زنجيره اي Nordtrom گرفت ، فکر نميکرد که در سال 2015 ، همکاران او مجبور باشند ، براي ترميم بازار از دست رفته بعلت افزايش فروشگاههاي اينترنتي ، علاوه بر فروش آنلاين، مبتکر "اتاق پرو" هوشمند در دنيا باشند . ايده اي که بر اساس تکنولوژي آيينه هاي هوشمند بنا شده است. و اميد دارند که تجربه خريد جديدي در 350 فروشگاه خود ايجاد کند . اينکه آيا اين پروژه ميتواند به انقلابي در حوزه فروشگاههاي لباس و جواهرات و لوازم آرايشي تبديل شود و يا خير ، آينده مشخص ميکند .

آيينه هاي هوشمند

زماني که ما تصوير خود را در يک آيينه تخت معمولي ميبينيم، انتظار ما اينست که اين تصوير بدون کوچکترين پردازش  و با توجه به انعکاس نور ، آنچه که هست را به ما نشان دهد. در آيينه هاي محدب و مقعر همان تصوير اما با سايز کوچکتر و يا بزرگتر ، و همينطور به صورت مستقيم يا معکوس قابل رويت خواهد بود . يک نکته در تمام آيينه هاي معمولي وجود دارد و آن اينست که همراه با تصاوير واقعي ، هيچ اطلاعات اضافي به ما نميدهد . اما در آيينه هاي هوشمند ، پس از پردازش تصوير يکسري اطلاعات به ما ارايه ميشود . از اين جهت آيينه هاي هوشمند يکي از ابزارهاي واقعيت افزوده  augmented reality   هستند . اما اين اطلاعات چه هستند و چه کاربردي دارند؟  

با ارايه آيينه هوشمند  Memomi  در سال 2014 توسط  ebay  اين سوال هم ايجاد شد که آيا اين کالاي  مبتني بر فنآوري اطلاعات ، ميتواند به يک کالاي کابردي و همه گير تبديل شود؟  يا اينکه بعنوان يک عنصر لوکس و تزييني و براي پرستيژ مغازه هاي بزرگ آرايشي و کلينيکهاي زيبايي مورد استفاده خواهد بود . پس از دو سال از فروش اين محصول و ورود شرکتهاي بزرگ توليد کننده تجهيزات الکترونيکي مانند پاناسونيک به اين بازار،  آيينه هاي هوشمند نقش جدي تري پيدا کرده اند ،  و پروژه اتاق پرو هوشمند فروشگاههاي زنجيره اي نوردستروم يک گام به موفقيت نزديکتر شده است.  

اتاقهاي پرو هوشمند نوردستروم

يکي از دغدغه هاي خريداران به خصوص خانمها اينست که در خريد کردن همراه ندارند . و يا همراهشان آنچنان که بايد در خريد کردن نظر نميدهند . و يا کسي که نظرات اورا قبول دارند، در خريد امروز آنها را همراهي نکرده است .با استفاده از آيينه هوشمند علاوه بر اينکه ميتوانيد در ايينه اتاق پرو رنگ و سايز لباسي که پوشيده ايد ، را  به صورت مجازي عوض کنيد ، همانجا ميتوانيد آنرا براي دوستان خود در شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد و فيد بک آنها را دريافت کنيد. در ضمن ميتوانيد کالاهاي مرتبط با لباس را نيز بصورت ترکيبي با آن تست کنيد . مثلآ" پس از پوشيدن يک لباس ، گوشوواره مورد علاقه ويا کيف چرمي خود را بصورت مجازي با آن اضافه کنيد و ببينيد آيا اين لباس با آن کالا هماهنگ هست يا خير ؟ فراتر از اين ها در اتاق پرو هوشمند ، هر کالايي با استفاده از يک  RFID توسط آيينه هوشمند شناسايي ميشود . چون سيستم آيينه به سيستم انبار فروشگاه متصل است همه اطلاعات مربوط به آن کالا در آيينه نمايش داده ميشود . اطلاعاتي از قبيل : قيمت ، گارانتي ، موجود انبار ، ميزان تخفيف و ...

اينکه مدل کسب و کار اتاقهاي پرو هوشمند چقدر موفق خواهد شد، آينده مشخص ميکند . و اينکه آيا دغدغه هاي حريم خصوصي اين اجازه را ميدهد که جوامع اين تکنولوژي را بپذيرند يا نه ؟ به هر حال انسانها در اکثر اوقات در خلوت خود به آيينه نگاه ميکنند و اينکه اين آيينه ها اطلاعات آنها را ثبت ميکنند ، ميتواند پاشنه اشيل اين پروژه باشد .

اما سعي و تلاش شرکتها در ارايه خلاقانه ارزشهاي جديد به مشتريان ، و ارايه يک تجربه خريد جديد ميتواند تبديل به يک مزيت رقابتي شود . آنچه را که در اتاقهاي هوشمند نودستروم از همه مهمتر است ، استفاده از اطلاعات رفتاري مشتريان در مواجه با ايينه هاي هوشمند ، و آناليز آنها و توليد کالاهاي منطبق بر سليقه آنها ميباشد . استفاده از محتواي وب سايت دکتر حميدرضا اسماعيل خو بدون ذکر منبع پيگرد قانوني دارد . 

 


   تعداد بازدید ( 1266 )
اينکه مدل کسب و کار اتاقهاي پرو هوشمند چقدر موفق خواهد شد، آينده مشخص ميکند . اما سعي و تلاش شرکتها در ارايه خلاقانه ارزشهاي جديد به مشتريان ، و ارايه يک تجربه خريد جديد ميتواند تبديل به يک مزيت رقابتي شود .
نمونه هایی از Gamification به عنوان استراتژی بازاریابی در اطراف ما وجود دارند. یکی از بارزترین آن ها برنامه «نایک پلاس» شرکت نایک می باشد، که پلتفرمی است که وقتی شرکت کنندگان به اهداف مشخصی رسیدند به آن ها پیام متنی و اشکال گرافیکی در دستگاه های موبایل یا دستبندهای ویژه ای جایزه بدهد.
يکي از تکنيکهاي بازاريابي قرن بيست و يکم ، کنار گذاشتن کمپينهاي تبليغاتي در بازاريابي و استفاده از آدم هايي است که واقعا از يک برند خوششان مي آيد و به مقبوليت آن برند در جامعه هم کاري ندارند. اما مشکل اصلي پيدا کردن اين آدمهاست.
سیستم ناوبری یا هدایت خودروهای دیزلی یا وسایل نقلیه الکترونیکی هر روز در حال پیشرفت است اما سال گذشته اخباری مبنی بر استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در سیستم هدایت خودروهای فولکس واگن منتشر شد. در این گزارش بیان شده بود که