درباره بازاريابي محتوايي ( content marketing )

با بالا رفتن سطح سواد آحاد جامعه و در دسترس بودن اينترنت (با ضريب نفوذ 50% در ايران) محقيقين بازاريابي بر اين اعتقاد هستند که در دنياي امروز، اثربخشي تبليغات به تنهايي کاهش يافته است. عصر خريد عاطفي جاي خود را به خريد منطقي و مقايسه‌اي داده است و همه به دنبال اطلاعات و آگاهي از محصولات هستند. تا جايي‌ که بر اساس آمارهاي موجود تا 90% جستجوها در موتورهای جستجوگر ماهيت اطلاعاتي دارد؛ بدین معنا که اکثر کاربران در اينترنت به‌دنبال پاسخ به سوالات هستند و اين موضوع اهميت بازاريابي محتوايي در قرن 21 را بيش از پيش آشکار مي‌کند.
بيل گيتس مدير عامل شرکت مايکروسافت پس از سال‌ها برنامه‌نويسي و طراحي معماري نرم افزار به اين نتيجه رسيد که محتوا پادشاه است. با اينکه توليد محتوا و ارائه اطلاعات و استفاده از آن براي جذب مشتريان بيشتر از سال‌هاي گذشته وجود داشته است، اما نگاه ساخت‌يافته و استراتژيک به بازاريابي محتوايي و ايجاد چرخه بازاريابي محتوايي(Content Marketing Cycle)   قدمت چنداني ندارد.
روش‌هاي بازاريابي محتوايي، نسبت به تبليغات مستقيم، درصد موفقيت و پايداري بالاتري دارند. لذا تمرکز شرکتها بر روش‌هاي محتوايي و درونزا مي‌باشد و به تبليفات و روش‌هاي برونزا به عنوان روش‌هاي مکمل مي نگرند.